Zwrot laptopów pozyskanych dla uczniów podczas zdlanego nauczania następuję 26 czerwca 2020 r. w godzinach w których dani uczniowie mają zakończenie roku szkolnego 2019/2020 na terenie SP Strzelewo.
UWAGA !!!
Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2019/2020
Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora
Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2019/2020
w Szkole Podstawowej w Strzelewie
Oddział Przedszkolny godz: 8.00 – podwórko przy małej szkole
Kl. I godz: 8.30 - podwórko przy małej szkole
Kl. II godz: 9.00 w klasie mała szkoła
Kl. III godz: 9.00 w klasie mała szkoła
Kl. IV godz: 8.30 – duża szkoła
Kl. V godz: 10.00 – duża szkoła
KL. VI godz: 9.30 – duża szkoła
KL. VII godz: 8.00 – boisko, duża szkoła
KL. VIII godz: 9.00 – duża szkoła
Obowiązkowo maseczki i rękawiczki
UWAGA ZWROT PODRĘCZNIKÓW !!!
UWAGA RODZICE UCZNIÓW KLAS I-IV!
W dniu 19 czerwca w godzinach 9.00-13.00 w bibliotece szkolnej odbędzie się odbiór podręczników i innych książek wypożyczonych w bieżącym roku szkolnym.
- Do biblioteki wchodzimy pojedynczo w maseczce i rękawiczkach.
- Wszystkie książki należy spakować w jedną reklamówkę lub inny foliowy worek, zaklejamy taśmą, podpisujemy imieniem i nazwiskiem, klasą, podajemy nr telefonu kontaktowego.
- Nie oddajemy ćwiczeń – tylko podręczniki.
- Z książek ściągamy okładki.
UWAGA RODZICE UCZNIÓW KLAS V-VIII!
W dniu 22 czerwca w godzinach 9.00-13.00 w bibliotece szkolnej odbędzie się odbiór podręczników i innych książek wypożyczonych w bieżącym roku szkolnym.
- Do biblioteki wchodzimy pojedynczo w maseczce i rękawiczkach.
- Wszystkie książki należy spakować w jedną reklamówkę lub inny foliowy worek, zaklejamy taśmą, podpisujemy imieniem i nazwiskiem, klasą, podajemy nr telefonu kontaktowego.
- Nie oddajemy ćwiczeń – tylko podręczniki.
- Z książek ściągamy okładki.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ,,Kangur”
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ,,Kangur”
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach konkurs Kangur w tym roku został przeprowadzony drogą internetową za pośrednictwem platformy dzwonek.pl. Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klasy II i klas V – VIII. Uczniowie z poszczególnych kategorii wiekowych pisali test w różnych dniach – Kadet – 02.06.20r., Beniamin – 03.06.20r. i Maluch – 04.06.20r. Rozwiązywali test przez 90 minut. Konkurs właściwy był poprzedzony konkursem próbnym. Czekamy teraz na wyniki. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za udział – koordynator E.Rapa.
UWAGA! NOWE TERMINY DLA KLAS 8
WAŻNE!!! KOMUNIKAT W SPRAWIE ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZYCH oraz KONSULTACJI
WAŻNE!!!
KOMUNIKAT W SPRAWIE
ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZYCH ORAZ KONSULTACJI
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Od 1 czerwca w naszej szkole będzie możliwość zorganizowania zajęć opiekuńczo – wychowawczych w kl. 0 – III oraz konsultacji w kl. IV – VIII według harmonogramu umieszczonego poniżej. Rodzice lub opiekunowie, którzy będą chcieli, aby ich dzieci skorzystały z tych zajęć powinni:
- Zapoznać się z deklaracją uczestnictwa dziecka, wydrukować ją i wypełnić.
- Zapoznać się z oświadczeniem, wydrukować je i wypełnić.
- Wypełnioną deklarację i oświadczenie dostarczyć do szkoły do czwartku 4 czerwca 2020r. do godz. 12.00, i w razie potrzeby na dwa dni przed planowanym przyjściem dziecka do szkoły, osobiście lub na adres mailowy szkoły: szkolastrzelewo@op.pl
- Zapoznać się z procedurami szkoły dotyczącymi bezpieczeństwa w czasie trwania pandemii i bezwzględnie ich przestrzegać.
- W przypadku nieprzestrzegania procedur bezpieczeństwa przez ucznia, szkoła zastrzega sobie odesłanie ucznia do domu.
Jednocześnie informuję, że autobus szkolny nie będzie kursował do końca roku szkolnego, zatem po potwierdzonym terminie zajęć opiekuńczo – wychowawczych lub konsultacji, rodzic jest zobowiązany dowieźć dziecko na zajęcia we własnym zakresie. W szkole nie będą realizowane zajęcia dydaktyczne, w dalszym ciągu obowiązuje nauczanie zdalne.
HARMONOGRAM ZAJĘĆ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W STRZELEWIE
Komunikat MEN - Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze
Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty.
Uwaga ósmoklasiści!!!
Konsultacje z przedmiotów język polski, matematyka i język angielski odbywać się będą w szkole w każdy wtorek począwszy od 25 maja 2020r. od godz. 8.00 do godz 14.00.
Gminne przedszkola zamknięte do 24 maja
Szanowni Rodzice,W związku z trudną sytuacją spowodowaną przez epidemię koronawirusa macie wiele pytań o otwarciu przedszkoli i żłobków. Nadal nie wiecie kiedy i na jakich zasadach wasze dziecko będzie mogło pójść do przedszkola czy żłobka, a jeżeli pójdzie to czy będzie bezpieczne. Tuż przed rozpoczęciem majowego „długiego weekendu” w dniu 29 kwietnia, Premier ogłosił kolejne rządowe kroki w sprawie łagodzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Zapowiedziano, że od 6 maja zostaną otwarte przedszkola i żłobki. Niestety, jak tego doświadczyliśmy już niejednokrotnie, rządowe posunięcia są bardzo niejasne, nieprecyzyjne i rodzą więcej pytań niż dają odpowiedzi.
Wykonanie decyzji o otwarciu przedszkoli i żłobków rząd powierzył organom prowadzącym. Gmina Nowogard jest organem prowadzącym dla 3 przedszkoli i 8 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 w Nowogardzie oraz szkoły w Błotnie, Długołęce, Orzechowie, Strzelewie, Wierzbięcinie, Żabowie).W celu wyjaśnienia wszystkich zagadnień i wątpliwości w dniu dzisiejszym przy udziale Zastępcy Burmistrza Krzysztofa Kolibskiego, Sekretarza Gminy Grzegorza Wasilewicza oraz Kierownika Zespołu Ekonomiczno–Administracyjnego Szkół Lilli Kaźmierowskiej przeprowadziłem naradę w formie zdalnej z wszystkimi dyrektorami przedszkoli oraz szkół podstawowych posiadających oddziały przedszkolne.W naradzie udział wzięli:
- Jolanta Bielska – dyrektor Przedszkola nr 1w Nowogardzie,
- Ewa Wróbel – dyrektor Przedszkola nr 3 w Nowogardzie,
- Elżbieta Majchrzak – dyrektor Przedszkola nr 4 w Nowogardzie,
- Anna Łysiak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie,
- Piotr Kazuba – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie,
- Danuta Ziółkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Długołęce,
- Renata Fusik – dyrektor Szkoły Podstawowej w Orzechowie,
- Agnieszka Forgiel – dyrektor Szkoły Podstawewej w Strzelewie,
- Karolina Jaklińska-Czyżak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Żabowie,
- Tomasz Żelazowski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Błotnie,
- Józef Korkosz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzbięcinie.
Omówiono przede wszystkim kwestie zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli wskazali na szereg problemów łączących się z uruchomieniem działalności placówek. Do najważniejszych należy zapewnienie odpowiedniej, bezpiecznej odległości między dziećmi, zapewnienie obecności odpowiedniej ilości kadry, utrudnienia związane z obostrzeniami w wydawaniu i spożywaniu posiłków. Wszyscy uczestnicy narady ze względu na bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i dziadków wypowiedzieli się negatywnie w przedmiocie wznowienia zajęć przedszkolnych od 6 maja. Jednomyślnie wyrażona została opinia, że zajęcia w grupach przedszkolnych powinny być wznowione nie wcześniej niż 25 maja.
Wobec braku jasno sprecyzowanych wytycznych dotyczących nowego reżimu sanitarnego, w trosce o zdrowie Wasze i Waszych dzieci, po wysłuchaniu jednomyślnej opinii wszystkich osób zajmujących się w Gminie oświatą, zdecydowałem, że publiczne (prowadzone przez Gminę) przedszkola i oddziały przedszkolne nie wznowią działalności do czasu otrzymania jasnych i szczegółowych wytycznych od służb sanitarnych i pozostaną zamknięte co najmniej do dnia 24 maja.
Dokonano również analizy prawnej kto i w jakim zakresie decyduje o wznowieniu działalności przedszkoli i żłobków. Z przepisów wynika, że Gmina nie ma wpływu na otwarcie placówek dla których nie jest organem prowadzącym i może decydować wyłącznie o własnych przedszkolach. W związku z tym decyzję o otwarciu przedszkoli podejmują ich organy prowadzące we własnym zakresie i one ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa. O otwarciu przedszkola na ul. Bema („Kraina Fantazji”) decyduje Pani Elżbieta Kazimierczak, przedszkola na ul. Zielonej („Zielone Przedszkole”) Pan Jan Kopyciński, przedszkola na ul. Bohaterów Warszawy („Akademia Malucha”) Pani Katarzyna Tyza, przedszkola na ul. Wojska Polskiego („Fantazja”) Szczecińskie Towarzystwo Talent- Promocja – Postęp, Pani Iwona Żukiert, żłobka na ul. Bohaterów Warszawy („Malinowy”) Pani Agata Malinowska, a żłobka na ul. Racibora i Wiejskiej („Maluszkowo”) Pani Bernadeta Pająk. W związku z powyższym jeśli państwa dzieci uczęszczają do tych jednostek prosimy kontaktować się z tymi osobami decyzyjnymi.
Drodzy rodzice, chcę wam podziękować za wszystkie uwagi, spostrzeżenia i propozycje zmian jakie od was otrzymuję. To dzięki nim uzyskuję pełny obraz sytuacji i mogę podejmować działania, zwiększające bezpieczeństwo waszych dzieci i rodzin. Zapraszam Państwa do dalszej owocnej współpracy. Możecie kierować do nas pytania na email: zapytajnas@nowogard.pl. Rozmawiajcie również z dyrektorami szkół i przedszkoli do których uczęszczają wasze dzieci, tak abyśmy wszyscy byli bezpieczni.
Z poważaniemBurmistrz Nowogardu Robert Czapla
Okres zamknięcia szkół wydłużony do 24 maja 2020 r.
Zgodnie z dotychczasowymi decyzjami Rządu szkoły były zamknięte do 26 kwietnia. Od wielu dni otrzymywaliśmy zapytania od rodziców zaniepokojonych brakiem informacji co dalej. Niestety na ich pytanie dotychczas nie mogliśmy odpowiedzieć. Żadnej informacji nie posiadało również Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Dopiero dziś, w południe, można by rzec, że w ostatniej chwili, na konferencji Premiera i Ministra Edukacji Narodowej, Rząd poinformował że wszystkie placówki oświatowe mają zawieszone zajęcia do 24 maja 2020 r.
Egzamin ósmoklasistów odbędzie się w dniach od 16 do 18 czerwca, natomiast egzaminy maturalne od 8 czerwca 2020r.
Apel z okazji Dnia Flagi i Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Drodzy nauczyciele i uczniowie,
Myślę że jeśli bylibyśmy w szkole, spotkalibyśmy się na uroczystym apelu. Jednak w sytuacji zdalnego nauczania nie jest to możliwe. W związku z tym zachęcam Was do obejrzenia prezentacji w formie mini - apelu.1 maja w większości krajów europejskich, w tym również i w Polsce, obchodzony jest jako Święto Pracy.
2 maja– Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzone zostało w lutym 2004 roku.
3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja, najdonioślejsze spośród wymienionych, które nas Polaków nieodmiennie napełnia dumą.
Marlena Maciejewska
Uwaga Rodzice dzieci z Oddziału Przedszkolnego!!!
W związku z przedłużoną kwarantanną epidemiczną i koniecznością zdalnego nauczania, proszę, aby w piątek 24.04.2020r. w godz. 9.00 - 14.00 w budynku małej szkoły, wszyscy rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego odebrali: „Karty pracy. Część 4”, „Księga zabaw z literami” oraz wyprawkę. Natomiast rodzice dzieci sześcioletnich powinni osobiście odebrać informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Bardzo proszę nie wchodzić do budynku i zachować wszelkie wymogi sanitarne (zachowanie odległości, rękawiczki, maseczki).
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - DNI WOLNE
W związku ze zmianą terminu Egzaminu Ósmoklasisty, w dniach 21,22,23 kwietnia br. będą odbywały się zajęcia zdalne zgodnie z planem lekcji.
Komunikat o nowym terminie zostanie ogłoszony przez MEN nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzania danego egzaminu.
Co zrobić, by dziecko czuło się bezpiecznie
Co zrobić, by dziecko czuło się bezpiecznie:
Dzieci reagują na to, jak sytuację postrzegają dorośli. Kiedy rodzice i opiekunowie mówią o sytuacji spokojnie, mogą zapewnić swoim dzieciom najlepsze wsparcie.
Nie wszystkie dzieci reagują na stres w ten sam sposób.
Niektóre nietypowe zmiany, na które należy zwrócić uwagę u dzieci:
- Nadmierny płacz i rozdrażnienie
- Nadmierne zmartwienie lub smutek
- Niezdrowe nawyki żywieniowe (objadanie się, brak apetytu) lub senność
- Drażliwość i „odgrywanie” dziwnych zachowań
- Trudności z uwagą i koncentracją
- Niewyjaśnione bóle głowy lub ciała
- W przypadku nastolatków: używanie alkoholu, tytoniu lub narkotyków.
Rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć swoje dziecko:
- Nie udawaj, że nic się nie dzieje, dziecko widzi Twoje podenerwowanie. Poświęć trochę czasu na rozmowę z dzieckiem na temat sytuacji. Odpowiedz na pytania i podziel się faktami w sposób odpowiedni do wieku dziecka. Wytłumacz mu, czemu przez najbliższe dni nie pójdzie do szkoły czy przedszkola, czemu nie może spotkać dziadków i kolegów.
- Zapewnij swoje dziecko, że jest bezpieczne. Daj mu poczuć, że nie ma niczego złego w tym, jeśli czuje się zdenerwowane. Pokaż mu, jak radzić sobie z emocjami.
- Ogranicz dziecku możliwość oglądania wiadomości czy czytania informacji w Internecie na temat koronawirusa. Dzieci mogą źle interpretować to, co słyszą i mogą się bać czegoś, czego nie rozumieją.
- Zaplanuj dzień, godziny posiłków, czas na naukę i zabawę. Utrzymanie stałego rytmu dnia pomoże dziecku w codziennym funkcjonowaniu teraz i na przyszłość, gdy przyjdzie czas powrotu do przedszkola czy szkoły.
- Bądź wzorem do naśladowania; rób przerwy w pracy, śpij dużo, ćwicz i odżywiaj się prawidłowo.
Zaplanuj dziecku czas w domu
- Dowiedz się, czy są jakieś zajęcia online lub wykłady, czy nauczyciele coś zadali, czy jest lista lektur do przeczytania. Jeśli masz możliwość, porozmawiaj przez telefon lub Internet z nauczycielami o zadaniach w klasie i czynnościach, które dzieci mogą wykonywać w domu, aby uczyły się zgodnie z programem.
- Śledź informacje dotyczące działania szkół, komunikaty MEN, stronę szkoły Twojego dziecka lub forum wymiany informacji nauczyciela z dziećmi.
- Zachęć je do czytania, grania w gry planszowe, nie pozwól by siedziały cały czas przed telewizorem lub w Internecie.
- Zaproponuj jakąś wspólną gimnastykę, włącz dziecko w prace domowe, żeby miało okazję się zmęczyć. Pamiętaj, że Twoje niepełnoletnie dziecko nie może wyjść z domu bez opieki rodzica lub innej osoby dorosłej. Jeśli ma więcej niż 13 lat, wychodząc, musicie się trzymać na dystans 2 metrów.
Dziecko i koronawirus:
Czy dzieci chorują na koronawirusa?
To naturalne, że rodzice obawiają się o zdrowie swoich dzieci i szukają informacji o tym, na ile koronawirus może im zagrozić. W Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, a niektóre media i portale podsycają niepokój rodziców.
Co zatem warto wiedzieć? Dzieci, jeśli zakażą się koronawirusem, przechodzą przez chorobę bardzo lekko, czasem wręcz bezobjawowo. Dotyczy to wszystkich dzieci, nawet tych najmłodszych.
Z tego powodu, z uwagi na dobro Twoich rodziców, starszego pokolenia, ogranicz kontakt dziecka z nimi. Pamiętaj, że dzieci mogą zakażać, a dla osób starszych, z obniżoną odpornością, choroba powodowana przez koronawirusa może być groźna.
Stosuj się do zaleceń dotyczących dzieci, m.in. przebywania w domu, przestrzegania zasad higieny. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zakażenia się dziecka.
Objawy koronawirusa u dziecka:
- kaszel
- katar
- biegunka,
- a także przekrwienie błony śluzowej nosa i bóle głowy.
Co możesz zrobić, by chronić swoje dziecko
- Dopilnuj, by Twoje dzieci, w tym młodzież, nie spotykały się w miejscach publicznych i większych grupach, gdy nie chodzą do szkoły.
- Zapoznaj dziecko z zasadami higieny. Jeśli wychodzicie, pilnuj, by nie dotykało rzeczy, które dotykają inni ludzie (klamek, przycisku od domofonu, słupków, latarni itp.). Naucz je prawidłowo myć ręce.
- Jeśli dziecko źle się czuje, powinno zostać w domu i odpoczywać.
- Należy izolować dziecko od osób, które źle się czują. Jeśli inny domownik ma infekcję, dziecko nie powinno przebywać razem z nim w pomieszczeniu.
- Pomóż swojemu dziecku poradzić sobie ze stresem związanym z koronawirusem. Wyjaśnij mu, co to jest za wirus, jak można się nim zarazić oraz jak można się przed nim chronić. Zapewnij go, że to sytuacja przejściowa, z którą sobie poradzimy, jeśli będziemy przestrzegać zasad higieny i unikania kontaktu z innymi osobami. Powiedz dziecku, że zawsze może Cię o wszystko zapytać. Pamiętaj, że dzieci inaczej patrzą na pewne sprawy. Ważne, by dużo z dzieckiem rozmawiać i by samemu zachować spokój.
Drogi Rodzicu!!! Jaki zasiłek Ci przysługuje ?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który nie może wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- dzieckiem w wieku do 8 lat w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna,
- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,
- pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym;
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie, które wymagają stałej lub długotrwałej opieki [pomocy] innej osoby — czasami również nad dzieckiem zdrowym do ukończenia 18 lat).
Zasiłek może przysługiwać przez maksymalnie 60 dni w roku.
Dzięki tzw. specustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa, rodzice dzieci w wieku do lat 8 mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. Zasiłek ten wynosi 14 dni, które nie sumują się z limitem 60 dni w roku przypadających na tradycyjny zasiłek opiekuńczy.
Żeby go otrzymać, trzeba złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka (druku ZUS Z-15 A) — do pobrania na stronie ZUS-u. Nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 374)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 491)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 492)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 493)
- dzieckiem w wieku do 8 lat w przypadku:
Premier wprowadza KOLEJNE KROKI W WALCE Z KORONAWIRUSEM
Szanowni rodzice uczniów uczęszczających do placówek oświatowych gminy Nowogard
Szanowni rodzice
uczniów uczęszczających do placówek oświatowych gminy Nowogard
W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w kraju, szkoły i przedszkola na terenie gminy Nowogard uruchomiły telefony i emaile, które ułatwią Państwu kontakty z nauczycielami, wychowawcami i dyrektorami w sprawie pytań dotyczących materiałów edukacyjnych lub innych aspektów nauki w jednostce.
Prosimy kierować pytania pod następujące numery:
Szkoła
Nr telefonu
Godziny otwarcia
e-mail
Dodatkowy kontakt
Szkoła Podstawowa nr 1
913926270 Anna Łysiak
8-15
szp1now@wp.pl
Dziennik elektroniczny LIBRUS
Szkoła Podstawowa nr 2
913926274
Ewa Żylak
8-14
spnr2nowogard@vp.pl
Dziennik elektroniczny LIBRUS
Szkoła Podstawowa nr 3
913926291
Piotr Kazuba
8-12
sp3nowogard@o2.pl
Dziennik elektroniczny LIBRUS
Szkoła Podstawowa nr 4
913923028 Bogdan Sobolewski
9-13
nowogard4@wp.pl
Dziennik elektroniczny LIBRUS
Szkoła Podstawowa Błotno
913910190 Tomasz Żelazowski
7:30-14:30
spblotno@wp.pl
Strona internetowa szkoły
Szkoła Podstawowa Długołęka
913910492 Danuta Ziółkowska
8-12
spdlugoleka15@wp.pl
Strona internetowa szkoły
Szkoła Podstawowa
Orzechowo
608476365 Renata Fusik
9-14
sp_orzechowo@wp.pl
Strona internetowa szkoły
Szkoła Podstawowa Strzelewo
913910224 Agnieszka Forgiel
9-14
szkolastrzelewo@op.pl
Strona internetowa szkoły
Szkoła Podstawowa Wierzbięcin
913910795 Józef Korkosz
8-14
spwn@o2.pl
Strona internetowa szkoły
Szkoła Podstawowa Żabowo
913910694 Karolina Jaklińska- Czyżak
9-13
spzabowo1@wp.pl
Strona internetowa szkoły
Przedszkole nr 1
913926286 Jolanta Bielska
10-12
przedszkole_nowogard@op.pl
Strona internetowa szkoły
Przedszkole nr 3
913926288
Ewa Wróbel
8-14
przedszkole3@nowogard.pl
Strona internetowa szkoły
Przedszkole nr 4
913926287 Elżbieta Majchszak
8-14
przedszkole_4@op.pl
Strona internetowa szkoły
II Liceum Ogólnokształcące
913925107
Leszek Becela
8-14
sekretariat@lo2nowogard.edu.pl
Dziennik elektroniczny LIBRUS
Informacja Urzędu Miejskiego w Nowogardzie na temat zapobiegania epidemii koronawirusa na terenie gminy.
Informacja Urzędu Miejskiego w Nowogardzie na temat zapobiegania epidemii koronawirusa na terenie gminy.
W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców w sprawie epidemii wirusa na terenie naszej gminy, Urząd Miejski w Nowogardzie informuje, że w związku z charakterem zdarzenia (zagrożenie epidemiologiczne o charakterze ogólnokrajowym) decyzje o podejmowanych działaniach zapobiegawczych podejmowane są na szczeblu rządowym oraz przez Wojewodę Zachodniopomorskiego reprezentującego rząd na terenie województwa, a służbą wiodącą w zwalczaniu epidemii jest służba sanitarno – epidemiologiczna (Sanepid).
Główny Inspektor Sanitarny udostępnia komunikaty oraz pliki do pobrania związane z zachorowaniami spowodowanymi koronawirusem 2019-nCoV.
Aktualizowane na bieżąco informacje znajdują się na stronach internetowych https://gis.gov.pl oraz https://www.gov.pl/web/koronawirus
W przypadku podejrzenia zarażenia się korona wirusem lub kontaktu z osoba zarażoną należy skontaktować się telefonicznie z:
Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Goleniowie
tel: (91) 418-31-95, 662 623 862, 694 493 764,
Najbliższym szpitalem zakaźnym jest:
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie ul. Arkońska 4, (91) 813 94 43, (91) 813 94 54,
Informacje na temat epidemii uzyskać można również na stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie:
https://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=11682
Zadaniem Policji Państwowej jest między innymi przekazywanie Ośrodkowi Pomocy Społecznej informacji o osobach przebywających w kwarantannie które wymagają pomocy ośrodka.
Komenda Powiatowa Policji w Goleniowie tel. 47 78 21 512, e-mail:
dyżurny.goleniów@sc.poilcja.gov.pl
Zadaniem Gminy jest realizacja wytycznych przekazanych przez organy państwa odpowiedzialne za zwalczanie epidemii, a także organizacja pracy urzędu oraz jednostek podległych w sposób zapewniający ciągłość obsługi interesantów przy jednoczesnym zastosowaniu środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii. Burmistrz i pracownicy Gminy podjęli z własnej inicjatyw szereg działań w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa.
Na polecenie Burmistrza Roberta Czapli nie czekając na odgórne decyzje już od początku marca 2020 r. w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie podjęto kroki przygotowawcze do zapobiegania epidemii koronawirusa. Zakupiono i zamontowano w budynkach urzędu oraz dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Zakupiono środki niezbędne do dezynfekcji rąk jak również do dezynfekcji powierzchni i używanych sprzętów a także rękawice jednorazowe i ręczniki jednorazowe. W pierwszych dniach marca przed zawieszeniem pracy szkół przez rząd, Burmistrz polecił przeprowadzenie doraźnych kontroli w placówkach oświatowych w celu sprawdzenia dostępności mydła, środków dezynfekcyjnych i ręczników jednorazowych dla uczniów i nauczycieli w celu ich ochrony przez zarażeniem. Stwierdzone braki były natychmiast uzupełniane.
W dniu 10 marca 2020 r. Burmistrz pozyskał dotację w kwocie 247 500 zł z budżetu państwa na zakup sprzętu medycznego i środków ochrony dla nowogardzkiego Szpitala w związku z rozpoczynającą się epidemią. W tym samym dniu w trybie pilnym w ciągu dwóch godzin od przekazania informacji z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Zastępca Burmistrza oraz Główna księgowa działająca z upoważnienia Skarbnika podpisali w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie umowę z Wojewodą Zachodniopomorskim na przekazanie tej dotacji.
Zarządzeniem Burmistrza Nowogardu w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie powstał specjalny Zespół Zarządzania Kryzysowego w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom związanym z epidemią wirusa SARS-CoV-2. W skład zespołu wchodzą: Zastępcą Burmistrza Krzysztof Kolibski (przewodniczący), Kierownik Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich Ewa Chłopek (sekretarz zespołu), Skarbnik Gminy Marcin Marchewka, Sekretarz Gminy Grzegorz Wasilewicz, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Maślana, Specjalista ds. Obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Stanisław Pietrzycki. W razie potrzeby w pracy zespołu biorą udział również inne osoby.
Zespół wykonuje zadania w systemie ciągłym, przez siedem dni w tygodniu przez pełną dobę od 11 marca 2020 r. Od 16 marca codziennie o godzinie 9:15 odbywają się odprawy Zespołu, na których przedstawiane są aktualne informacje oraz omawiane są i przydzielane do realizacji zadania jakie należy wykonać.
Od 11 marca po podjęciu przez rząd decyzji o zawieszeniu na okres od 12 do 25 marca pracy szkół, przedszkoli, żłobków i inny placówek, a także odwołaniu wszystkich wydarzeń, przedstawień, seansów i imprez kulturalnych i sportowych, rozpoczęto akcję informacyjną w mediach prowadzonych przez Urząd Miejski, a także w mediach lokalnych o podjętych przez Urząd Miejski w Nowogardzie oraz jednostki podlegle, środkach zapobiegawczych związanych z zagrożeniem epidemiologicznym.
12 marca Burmistrz Nowogardu Robert Czapla spotkał się w Urzędzie Miejskim z kierownikami wydziałów i jednostek organizacyjnych w celu omówienia bieżącej sytuacji oraz sposobu funkcjonowania administracji gminnej w okresie epidemii, tak aby utrudnienia z nią związane były jak najmniej dokuczliwe dla mieszkańców, a zadania nadal realizowane. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom załatwiającym sprawy w Urzędzie od tego dnia zaczęto prowadzić wciągu godzin pracy dezynfekcję ze szczególnym uwzględnieniem klamek, poręczy i przedmiotów dotykanych przez wiele osób.
Zgodnie z otrzymanymi poleceniami rządowymi wszystkie szkoły i przedszkola prowadzone przez Gminę Nowogard jak również przedszkola i żłobki prowadzone na terenie gminy przez inne osoby w dniach 12 – 13 marca prowadziły działalność ograniczoną do przyjęcia wyłącznie dzieci, którym rodzice nie mogli zapewnić opieki. Od 16 marca placówki zostały całkowita zamknięte.
W dniu 13 marca 2020 r. Sekretarz Gminy Grzegorz Wasilewicz oraz Lila Kaźmierowska Kierownik Zespołu Administracyjnego Szkół – jednostki organizacyjnej, obsługującej wszystkie szkoły prowadzone przez Gminę Nowogard spotkali się z dyrektorami szkół i przedszkoli w celu omówienia zakresu działalności tych jednostek w okresie zawieszenia zajęć szkolnych. Ustalono, że do 25 marca nauczyciele w miarę możliwości będą prowadzić zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą w formie elektronicznej. Personel obsługi w tym czasie będzie przeprowadzał dezynfekcje pomieszczeń i przedmiotów w całym budynku oraz wykonywał będzie drobne remonty i prace porządkowe. Rekrutacja do przedszkoli (do 20 marca) i klas pierwszych szkół podstawowych (do 27 marca) miała była kontynuowana bez zmian. Przebiegła ona bez zakłóceń.
W związku z zaleceniami Wojewody Zachodniopomorskiego i zarządzeniami Ministra Kultury w sprawie zakazu organizowania imprez, spektakli i seansów Dyrektorzy Nowogardzkich instytucji kultury w dniach 11 -13 marca podjęli działania w celu odwołania wszystkich imprez i zajęć zaplanowanych w marcu w Bibliotece Miejskiej oraz Nowogardzkim Domu Kultury. Od 13 marca Biblioteka Miejska jest zamknięta. Nie wypożycza zbiorów i nie przyjmuje zwrotów. Aktualne wypożyczenia zostały przedłużone o 14 dni. Nie są naliczane kary od nieterminowych zwrotów, również w Nowogardzkim Domu Kultury nie odbywają się seanse filmowe i inne wydarzenia. Odwołany został między innymi mający się odbyć w dniach 31.03.-03.04.2020 r. XVI Ogólnopolski i XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM 2020.\
Od 13 marca na polecenie Wojewody Zachodniopomorskiego uruchomiono stały dyżur Centrum Zarządzania Kryzysowego. W ramach tego dyżuru wyznaczeni pracownicy przez 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia w tym w niedzielę i święta dyżurują w celu odbierania i przekazywania pilnych informacji pomiędzy gminą a powiatem i urzędem wojewódzkim oraz państwowymi służbami, inspekcjami i strażami.
W tym dniu podjęto również i podano do publicznej wiadomości decyzje w sprawie ograniczenia od poniedziałku 16 marca bezpośredniej obsługi interesantów w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie. Aby chronić mieszkańców Nowogardu przed ryzykiem zarażeniem się koronawirusem w Urzędzie wprowadzono zasadę, że interesanci wpuszczani są do budynku pojedynczo, tak żeby nie tworzył sie skupiska ludzi w których wirus mógł by się szybko i łatwo rozprzestrzenić gdyby znalazła się w tej grupie osoba zarażona. Zaleca się interesantom załatwianie spraw przy użyciu platformy EPUAP, kontaktowanie się Urzędem telefonicznie lub elektronicznie, a także dokonywanie płatności przy użyciu bankowych systemowo płatności elektronicznych. Bezpośrednio załatwić można sprawę tylko w przypadkach nie cierpiących zwłoki gdy sprawa ze względu na jej charakter nie może zostać załatwiona w inny sposób. Podjęto kroki w celu ograniczenia przebywania pracowników w Urzędzie i poruszania się ich w drodze z i do pracy. Część urzędników wykonują zdalnie z domu pracę do której wykonania nie jest niezbędna fizyczna obecności w miejscu pracy.
Również Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowogardzie niezwłocznie w dniu 12 marca 2020 r. podjął działania w celu ograniczenia zagrożeniem zarażeniem się kornawirusem przez mieszkańców korzystających z usług ośrodka oraz pracowników. Klientów zachęca się do korespondencji listownej, telefonicznej czy też kontaktowania się przez email. Do załatwienia spraw pilnych w kontakcie osobistym wyznaczono tylko jedno pomieszczenie w Ośrodku w pokoju nr 5. Zminimalizowano przeprowadzanie wywiadów środowiskowych przez pracowników socjalnych z wyłączeniem spraw nagłych i pilnych. Uruchomiono całodobowy telefon pod nr. 570-830-336, aby zapewnić potrzebującym mieszkańcom możliwość kontaktu i szybkiego reagowania w przypadkach wymagających pilnej pomocy. W holu Ośrodka zamontowano dozownik z płynem dezynfekującym dla klientów. Zakupiono maseczki oraz kombinezony dla pracowników OPS na czast przeprowadzania wywiadów lub udzielania wsparcia w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Poinformowano pracowników o zasadach zachowania się w sytuacjach z podejrzeniem koronowirusa.
Ograniczony został dostęp do kasy po wypłatę świadczeń. Dyrektor OPS zarządził iż przy okienku kasowym może przebywać tylko jedna osoba, która uprzednio zdezynfekowała dłonie przed wejściem do pomieszczenia. Wypłat świadczeń są tak zorganizowane i rozplanowane aby jak najmniejsza liczba osób odbierała je w jeden dzień. Od 23 marca 2020 r do odwołania kasa wypłaca świadczenia tylko w godzinach od 8.00 do 12.00.
Zarząd Budynków Komunalnych w trosce o zdrowie mieszkańców od 16 marca nie obsługuje bezpośrednio interesantów. Jednostka zaleca interesantom płatności elektroniczne oraz kontakt telefoniczny na podane do wiadomości publicznej numery lub drogą elektroniczną. Obsługa w kontakcie bezpośrednim odbywa się tylko w wyjątkowych szczególnie ważnych przypadkach.
W dniu 20 marca 2010 r. w związku z informacjami o występujących w kraju zakażeniach koronawirusem wśród personelu szpitali, Zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski wystąpił do Wojewody Zachodniopomorskiego z wnioskiem o umożliwienie regularnego wykonywania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla pracowników szpitala w Nowogardzie, gdyż szpital nie dysponuje takimi testami i nie ma możliwości ich wykonywania we własnym zakresie. Władze Gminy robią wszystko aby uniknąć największego zagrożenia- zamknięcie szpitala z powodu zakażeń wśród personelu medycznego lub objęcie go kwarantanną co pozbawiło by mieszkańców Nowogardu dostępu najbardziej powszechnych świadczeń zdrowotnych.
Zawnioskowano również o wykonaniu testów dla pracowników Urzędu Miejskiego i samorządowych jednostek organizacyjnych, aby chronić mieszkańców przed niebezpieczeństwem zarażenia się wisusem w trakcie załatwiania spraw urzędowych, a także by instytucje te nie zostały zamknięte z powodu zakażenia i nadal mogły wykonywać pracę na rzecz mieszkańców Nowogardu
W ostatnich dniach dotarł do szpitala zakupiony z pozyskanej dotacji sprzęt w postaci pięciu kardiomonitorów z podstawą jezdną, a także 50 pełnych kombinezonów ochronnych. Wkrótce ma dotrzeć dostawa 500 sztuk półmasek ochronnych o klasie filtra FFP3. Niestety dostawy trzech zamówionych respiratorów spodziewamy sie dopiero za kilka tygodni nie wcześniej niż w maju.
W czasie zebrania Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 25 marca podjęto decyzję o odkażaniu przystanków autobusowych komunikacji miejskiej, co niezwłocznie wdrożono w życie. Pierwsze odkażanie nastąpiło już w dniu następnym tj. 26 marca.
W celu umożliwienia kontaktu z mieszkańcami, utworzono e-mail zapytajnas@nowogard.pl pod którym mieszkańcy mogą zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi w sprawie sytuacji w gminie.
W związku z decyzją rządu o wydłużeniu aż do świat wielkanocnych okresu zamknięcia szkół oraz przedszkoli oraz wprowadzenia od 25 marca obowiązkowego nauczania zdalnego, Dyrektorzy Szkół zostali zobowiązani do realizacji zajęć w pełnym zakresie.
Rodzice i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzelewie!
Rodzice i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzelewie!
Informacja o sposobie i trybie realizacji zadań szkoły w okresie czasowego organizowania jej funkcjonowania.
Szanowni Państwo! Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r. informuję, iż w Szkole Podstawowej w Strzelewie będą obowiązywały następujące formy pracy na odległość:
- Zajęcia edukacyjne i wychowawcze są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia.
- Ustalony tygodniowy zakres materiału umożliwiający realizację podstawy programowej, równomiernie obciążający ucznia zajęciami w danym dniu zróżnicowaniem zajęć czy możliwościami psychofizycznymi ucznia.
- Wykorzystane zostaną różnorodne metody i techniki kształcenia:
- materiały przesyłane są na stronę szkolną w założonych zakładkach zdalnego nauczania,
- materiały i informacje przesyłane są poprzez portal społecznościowy, które mogą być dodatkowo umieszczane w ustalonym, udostępnionym uczniom miejscu,
- audiowizualne środki przekazu, min. Programy telewizyjne,
- środki multimedialne, min. Prezentacje,
- platformy edukacyjne,
- interaktywne materiały dydaktyczne: aplikacje dostępne w Internecie i w telefonie.
- kontakty poprzez e-maila, sms, messenger, inne.
- Uczeń zobowiązany jest:
- systematycznie korzystać z materiałów, czytać wiadomości i realizować zalecenia i wskazówki nauczycieli,
- korzystać z narzędzi dydaktycznych zgodnie z ich przeznaczeniem,
- przeczytać zalecone materiały, teksty literackie i źródłowe, odsyłać nauczycielowi opracowane materiały na adres e-mail wskazany na szkolnej stronie lub w inny możliwy sposób w ustalonym terminie,
- zdać odpowiedź ustną w formie audiowizualnej w określonym terminie i ustaleniu z nauczycielem w miarę możliwości,
- przestrzegać zasad BHP oraz higieny podczas pracy,
- w przypadku trudności z realizacji materiału/zadania niezwłocznie poinformować o tym nauczyciela w celu ustalenia formy pomocy.
- Nauczyciel:
- wskazuje uczniowi sposób i formę realizacji zagadnień,
- wspiera ucznia w procesie dydaktycznym,
- motywuje do systematycznej pracy,
- wykorzystuje w kształceniu na odległość różnorodne metody, formy techniki uwzględniające możliwości ucznia,
- monitoruje i sprawdza wiedzę uczniów oraz postępy w nauce poprzez stawianie ocen,
- informuje ucznia o uzyskanych wynikach.
- Współpraca NAUCZYCIEL-UCZEŃ odbywa się od poniedziałku do piątku.
- Monitorowanie postępów ucznia odbywać się będzie na bieżąco poprzez analizę wykonanych przez dziecko prac własnych przesłanych drogą elektroniczną (e-mail, Messenger, facebook, inne).
- Sprawdzenie postępów np. w czytaniu i budowaniu ustnych wypowiedzi odbywać się będzie drogą telefoniczną i poprzez nagranie np. w dyktafonie.
- Wszystkie działania uczniów będą odnotowane w tym szczególnie-przesyłanie prac domowych do nauczyciela prowadzącego oraz aktywność na zajęciach on-line.
- Realizacja zajęć przedmiotowych i dodatkowych z pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywać się będą zgodnie z planem zajęć lub w ustalonych godzinach z nauczycielem.
- Realizacja zajęć z w-f, plastyki, muzyki, logopedii, techniki, informatyki, religii, WOS, EDB, pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywać się będą zadaniowo poprzez wykonywanie przez dziecko poleceń i zadań, analizę wyników i ocenę, bądź informację rodzicielską.
Informuję także Państwa, iż każdy nauczyciel w godzinach przewidzianych w planie jest do dyspozycji uczniów i rodziców. Wszelkie pytania proszę kierować bezpośrednio do wychowawcy drogą elektroniczną bądź telefonicznie.
W/w regulacje są do stosowania i zgodne z prawem oświatowym.
POZDRAWIAM i ŻYCZĘ ZDROWIA! Dyrektor Agnieszka Forgiel
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie