1 kwietnia odbył się w naszej szkole „Dzień bez plecaka”. Uczniowie z klas 0-8 przyszli do szkoły bez tradycyjnych toreb i plecaków. Swoje podręczniki, zeszyty i inne przybory szkolne spakowali w wymyślone przez siebie „zamienniki” tornistrów. Pomysłowość uczniów okazała się niesamowita. Były walizki, wózki dla lalek, torby sportowe, koszyki, garnek, a nawet… taczka i pojemnik na śmieci.
Organizatorem zabawy był Samorząd Uczniowski.
DZIEŃ BEZ PLECAKA
- 3
Dzień Świadomości Autyzmu
- 10
Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu, zapoczątkował działania w naszej szkole pod nazwą „Kwiecień – miesiącem Świadomości Autyzmu”. Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu to szczególnie ważny dzień. To, czego nauczymy małe dzieci jest niezwykle ważne, aby stały się wrażliwymi i pełnymi empatii ludźmi. W świecie wciąż istnieją stereotypy odnośnie tego zaburzenia. Niektórzy dorośli komentują zachowanie dzieci w sklepach i na placu zabaw, inni budują postawę opartą na “nie baw się z nim”. Warto przede wszystkim powiedzieć dziecku, że autyzm istnieje a także wyjaśnić dziecku co to jest autyzm, aby pomóc budować odpowiednią, otwartą i akceptującą postawę.
W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko. Uczniowie na zajęciach obejrzeli film edukacyjny dotyczący autyzmu. Następnie mieli za zadanie wziąć różne instrumenty do ręki i grać na nich najgłośniej jak potrafią. To ćwiczenie miało im uzmysłowić jak czują się dzieci dotknięte autyzmem. Odbyła się także zabawa – taniec z niebieskimi balonami. Bardzo ciekawe było doświadczenie chodzenia boso po różnych rodzajach podłoża, to powodowało różne odczucia dzieci. Na koniec zajęć wykonały prace plastyczne, które przedstawiały niebieskiego motyla – symbol autyzmu.
SPOTKANIE REKRUTACYJNE Z PRZEDSTAWICIELEM I LO W NOWOGARDZIE
31 marca br. w naszej szkole odbyło się spotkanie klasy VIII z przedstawicielem I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, panią Jolantą Machut. Jola przedstawiła uczniom ofertę edukacyjną liceum na rok szkolny 2022/2023. Przedstawiona ósmoklasistom ciekawa prezentacja oraz film, pokazujące szkołę i działania uczniów I LO z pewnością zachęciły naszą młodzież do rozważenia wyboru tej szkoły, jako dalszej ścieżki kształcenia. A do wyboru mają aż 4 klasy o profilach: ogólnym, przyrodniczym, policyjnym oraz językowym.
„MISTRZ ORTOGRAFII” – SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLASY II i III
W dniu 30 marca, został zorganizowany szkolny konkurs ortograficzny pt. „Mistrz ortografii” dla klasy II i III przez nauczycieli p. Karolinę Cyboroń i p. Marlenę Maciejewską.
W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klasy II i III.Komisja w składzie: Marlena Maciejewska, Karolina Cyboroń, Katarzyna Szafran, Renata Gorazdowska przyznały następujące miejsca:
I miejsce – Elżbieta Lewandowska, Marcel Lewandowski
II miejsce – Oliwia Pawlicka, Amelia Gabrysiak
III miejsce – Julia Bienias, Martyna Skwira
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego
W miesiącu marcu został zorganizowany przez nauczycieli p. Katarzynę Szafran i Karolinę Cyboroń, konkurs plastyczny o tematyce profilaktycznej pt. „Nie dla nałogu, tak dla pasji”, w klasach IV - VIII. Termin złożenia prac został wyznaczony do 30 marca 2022r. Na konkurs wpłynęło 26 prac plastycznych.
Komisja w składzie: Katarzyna Szafran i Karolina Cyboroń przyznały następujące miejsca:
- I miejsce – Aleksandra Kurzawa kl. VII;
- II miejsce – Adrianna Gabrysiak kl. VII;
- III miejsce – Weronika Lewandowska kl. VIII.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH – SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W ramach działań profilaktyczno – edukacyjnych uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Podczas spotkania funkcjonariusz policji przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Poinformował również o zjawisku cyberprzemocy, zagrożeniach płynących z sieci oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącemu pytania. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.
WIZYTA KLASY II W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W STRZELEWIE
- 2
Uczniowie klasy II podczas spotkania z panią Dominiką w Bibliotece Publicznej w Strzelewie z okazji Dnia Teatru dyskutowali o teatrze w aspekcie emocjonalnym i uczuciowym . Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: Czy łatwo jest zagrać emocje i pokazać by było wiarygodnie dla widza? Poznaliśmy trochę trudnych terminów z zakresu teatrologii, a przy nazywaniu uczuć i emocji pomogła nam książka p. TinyOziewicz "Co robią uczucia?". Następnie dzieci wykonały lalki-emotki , za którymi kryją się prawdziwe emocje i uczucie dobrze wykonanej pracy.
WIZYTA OP W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W STRZELEWIE
- 5
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego, także po dłuższej przerwie, a niektóre pierwszy raz, wraz z wychowawczynią, odwiedziły panią Dominikę w bibliotece. Okazją do spotkania były zajęcia związane z tematem tęczy. Na początek uczniowie wysłuchali uważnie opowiadania pt. „Siedem Duszków Tęczy” - Maggiorina Castoldi. Następnie pięknie odpowiadali na pytania dotyczące wysłuchanej historii. Bardzo ładnie zapamiętali, jakie kolejne kolory występowały w opowiadaniu. Wykonali także piękne kolorowe prace plastyczne, a spotkanie zakończył słodki poczęstunek.
ZAWÓD: BIBLIOTEKARZ
- 2
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, uczniowie klasy I oraz klasy III z radością zawitali do Biblioteki Publicznej w Strzelewie. Tematem lekcji bibliotecznej była praca bibliotekarza. Dzieci zapoznały się z takimi trudnymi terminami, jak: księgozbiór, gromadzenie, katalogowanie, czy ubytkowanie. Dowiedziały się, jaka jest różnica między katalogiem rzeczowym a alfabetycznym i jak obecnie wygląda katalogowanie on-line. Pani Dominika w przystępny sposób wyjaśniła, jakie działy znajdują się w bibliotece, jakie obowiązują regulaminy, zobowiązania i sprawozdania. Uczniowie obejrzeli prezentację pt. „Historia książki”, własnoręcznie wykonały piękne kolorowe zakładki do książek oraz zapoznały się z książeczkami i czasopismami dla dzieci. Była to pracowita i owocna lekcja, za którą bardzo dziękujemy.
DZIEŃ KOLOROWYCH SKARPETEK
- 17
To był naprawdę kolorowy dzień w Szkole Podstawowej w Strzelewie! A to wszystko za sprawą kolorowych skarpet nie do pary! Dzień Kolorowych Skarpet miał zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na inne święto, czyli Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Obchodzony jest dokładnie 21 marca. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia, czyli dodatkowym chromosomem (trisomia) w 21 parze chromosomów.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka. W klasach odbywały się pogadanki mające na celu przybliżenie problemu chorych na Zespół Downa. W ten sposób chcieliśmy pokazać solidarność z osobami z zespołem Downa. Społeczność naszej szkoły życzy wszystkim osobom, obchodzącym w tym dniu swoje święto wiele radości i wspaniałych przyjaciół wokół siebie.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
- 25
21 marca obchodziliśmy pierwszy Dzień Wiosny. Dzień rozpoczęliśmy od przemarszu przez wieś z przygotowaną wcześniej Marzanną, plakatami oraz grzechotkami, którymi uczniowie wyrażali radość z przyjścia
upragnionej pory roku. Po przemarszu odbyły się zajęcia z wychowawcami, podczas których uczniowie rysowali plakat o wiośnie i odgadywali zagadki związane z tą porą roku, później było sadzenie kwiatków w szkolnym
ogródku, pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz gry i zabawy sportowe. Dzień był pełen wrażeń i radości, bo w końcu znowu robi się słonecznie i zielono!
DZIEŃ ŚW. PATRYKA
W dniach 17-18 marca 2022r., po raz pierwszy mieliśmy okazję obchodzić w naszej szkole Dzień Św. Patryka. Podczas apelu, przygotowanego przez Panią Agatę Kowalczyk, uczniowie zapoznali się z postacią Świętego, a także ze zwyczajami związanymi z tym bardzo popularnym, obchodzonym na całym świecie, festiwalem.
Kult Św. Patryka do dzisiaj jest bardzo żywy w samej Irlandii, która uważa go za swojego głównego patrona, a także w niektórych miejscowościach we Francji. Emigranci irlandzcy jego kult rozpowszechnili w Ameryce Północnej i w Australii. Trójlistna koniczyna jest symbolem Irlandii. Św. Patryk posługując się tą rośliną tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej.
Dzień Św. Patryka był również wspaniałą okazją, aby zaznajomić się z kulturą, muzyką i historią niezwykłego kraju, jakim jest Irlandia. Aby uświetnić ten dzień, uczniowie ubrali się na zielono i wycinali tradycyjne trójlistne koniczynki zwane shamrock. Uczniowie wzięli udział w grze online Quizlet i konkursie na tradycyjny kapelusz św. Patryka. Pierwsze miejsce przypadło klasie VII, drugie miejsce zajęła klasa VIII a trzecie klasa IV. Dzieci i młodzież szkolna bardzo entuzjastycznie włączyli się w obchody tego festiwalu. Mamy zatem nadzieję, że dzień Św. Patryka na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych wydarzeń Szkoły Podstawowej w Strzelewie.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
18 marca uczniowe klasy 1 uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której zostali pasowani na czytelników, a tym samym dołączyli do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jakie są rodzaje bibliotek, czym się różni biblioteka od księgarni, jak należy dbać o książki oraz czego nie wolno robić podczas czytania. Pierwszoklasiści wysłuchali też kilku baśni i wykonali ilustrację ulubionej baśniowej postaci. Na koniec wypożyczyli swoje pierwsze książki. Życzymy owocnego weekendu z książką oraz zapraszamyjak najczęściej do biblioteki!
MAŁY KONKURS RECYTATORSKI
W dniu 16 marca uczennice klasy 4 naszej szkoły, Lena Dobruchowska i Kaja Bortnik, wzięły udział w Małym Konkursie Recytatorskim. Konkurs odbył się w Nowogardzkim Domu Kultury. Gratulujemy odwagi i życzymy wytrwałości w rozwijaniu pasji.
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
- 11
Poruszeni skalą zła, jakie dotknęło ukraiński naród, nie możemy pozostać obojętni na to, co dzieje się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą. Współczucie i solidarność – to nasza broń w czasach, w których bardziej niż kiedykolwiek tak ważne jest człowieczeństwo.
Nasze hymny rozpoczynają się niemal identycznie. „Jeszcze Polska nie zginęła” i „Jeszcze nie umarła Ukraina”. W tym trudnym czasie łączy nas jednak znacznie więcej. Wszyscy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, pragniemy wyrazić solidarność z naszymi wschodnimi Sąsiadami. Aby okazać symboliczne wsparcie, uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty, na których odciskali dłonie w kolorach ukraińskiej flagi oraz wykonali prace plastyczne.
ZBIÓRKA DLA UKRAINY
W odpowiedzi na apel Szkolnego Klubu Wolontariatu, cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę darów rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy. Zebraliśmy ogromą ilość środków czystości, środków higieny osobistej, słodyczy, długoterminowej żywności, baterii, ręczników, odzieży oraz materiałów opatrunkowych. Dary zostały przekazane na miejsce zbiórki, do Pizzerii Neptun, skąd rozdysponowano je potrzebującym. Za zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Przypominamy, że zbiórka trwa nadal.
Dzień Matematyki i Światowy Dzień Liczby Pi
- 12
Od 14.03.22r. w szkole rozpoczęły się działania związane z obchodami Dnia Matematyki . Uczestnikami byli uczniowie kl. IV - VIII . Klasy IV – VI na zajęciach układali wzory tangramów oraz tworzyli własną ,, Wesołą cyferkę. Zajęciom towarzyszyły gry i zabawy matematyczne. Klasy starsze wykonywały różnymi metodami liczbę Pi oraz plakaty . Rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki matematyczne. W dniu 17.03.22r. odbyły się zajęcia warsztatowe związane z liczbą Pi .Została przedstawiona historia liczby Pi oraz zaprezentowany został wiersz Wisławy Szymborskiej ,, Liczba Pi”. Wszystkie klasy uczestniczyły we wspólnej rywalizacji międzyklasowej związanej z liczbą Pi . Odbyła się konkurencja np. kto zapamięta najwięcej cyfr po przecinku w liczbie Pi lub wypisze najwięcej wyrazów na Pi. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać inną stronę tej nauki. Ukazać , że matematyka może być przyjemna i dawać radość.
DZIEŃ KOBIET
- 1
”Cóż to za święto?” (W. Grodzieńska)
Idzie starszy pan wąsaty,niesie w ręku bukiet kwiatów.Student biegnie z drugiej strony,ma wiązankę róż czerwonych.A tam dalej chłopców dwóch,niesie dwie gałązki bzu.Co to? Co się dzisiaj dzieje?Przez ulice, przez alejetłum się toczy roześmiany…W rękach róże, tulipany i narcyzy,i żonkile.Tyle barw i kwiatów tyle!Tu różowo, tam błękitnie!Czy ulica cała kwitnie?A wtem Jaś przypomniał sobie:„Przecież to dziś Święto Kobiet!Święto Kobiet…Wiem, co zrobię:Kupię wonnych fiołków pęczeki siostrzyczce swojej wręczę”.
Data 8 marca to święto, które w Polsce jest bardzo uroczyście obchodzone. Panowie mogą się tego dnia wykazać, przygotowując dla swoich kobiet małą niespodziankę w postaci drobnego upominku, kwiatów czy też wykwintnej kolacji. Dzień Kobiet obchodzi się już od ponad 100 lat (oficjalna data ustanowienia Dnia Kobiet przypada na 1910r.). W wielu instytucjach publicznych – w szkołach, urzędach, szpitalach, itp. Dzień Kobiet obchodzi się także w wielu krajach świata.
Uczniowie klas 0 – VIII, także postanowili włączyć się w obchody tego święta i przygotowali piękne upominki.
SPOTKANIE Z TERAPEUTĄ PANIĄ ANNĄ GRZELAK
- 5
Wstrząsające obrazy wojny, która rozgrywa się tuż koło nas, zaprzątają myśli nasze
i naszych uczniów i uczennic. Pamiętajmy, że wiadomości o bieżących wydarzeniach docierają też do dzieci i wzbudzają w nich, tak samo jak w nas, dorosłych, niepokój, strach, smutek, ale także chęć działania i potrzebę zrozumienia tego, co się dzieje. Naszą rolą jest udzielenie im w tym trudnym czasie szczególnego wsparcia. Aby było ono jednak skuteczne, musi być udzielona mądrze.W dniu 7 marca 2022 r. do naszej szkoły została zaproszona pani Anna Grzelak, terapeuta z gabinetu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach z Nowogardu. Zajęcia odbyły się w trzech grupach: klasy 0-III, IV-VI oraz VII-VIII. Pani Anna w prosty sposób opowiedziała uczniom o wojnie w Ukrainie, tłumacząc, jakie wywołuje ona emocje i jak sobie z nimi poradzić, a także zwracając uwagę na pojawiające się mediach nieprawdziwe informacje, które potęgują lęk.
Terapeutka poinformowała naszych uczniów, aby szukali wsparcia u rodziców
i nauczycieli, kiedy tylko poczują stres lub dezorientację związaną z toczącą się wojną. Na zajęciach dzieci zastanawiały się, co wspólnie można zrobić dla Ukraińców, gdyż zaangażowanie pomaga potrzebującym, a przy okazji może rozładować stres, poczucie lęku
i bezradności. Serdecznie dziękujemy pani Annie za przeprowadzenie zajęć.
DRODZY RODZICE!
Zapraszamy Was i Wasze dzieci
dnia 14 marca 2022r.od godz.13.00 do godz. 15.00
na indywidualne zapisy do Oddziału Przedszkolnego
w Szkole Podstawowej w Strzelewie.
Podczas spotkania:
-
zapiszecie swoje dziecko do naszego przedszkola
-
zwiedzicie naszą szkołę i przedszkole
-
zapoznacie się z wychowawczynią
-
dowiecie się co przygotować do przedszkola
W przypadku zapisania dziecka do innego Przedszkola/ Oddziału Przedszkolnego przy szkole, uprzejmie proszę zgłosić ten fakt telefonicznie do wychowawcy OP w Szkole Podstawowej w Strzelewie pani Katarzyny Szafran – 698645544. W przypadku niemożności przybycia osobiście – można wypełnić kartę zapisu do przedszkola i dostarczyć ją w możliwym najkrótszym terminie do szkoły.
-
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie