- POZNAJEMY NAJPIĘKNIEJSZE BAŚNIE ŚWIATA
- Aktualności i działalność
- PROGRAM Z MATEMATYKI " 1,2,3 - LICZYSZ TY!"
- Aktualności i działalność
- PROGRAM CZYTELNICZY „MAŁY CZYTELNIK”
- PROGRAM MATEMATYCZNY „MATEMATYKA DA SIĘ LUBIĆ”
- Aktualności i działalność „MATEMATYKA DA SIĘ LUBIĆ”
- ,, Liczę , myślę i działam” innowacyjny program matematyczny dla klas 4 - 8
- Aktualności i działalność ,, Liczę, myślę i działam”
- INNOWACYJNY PROGRAM PRZYRODNICZY „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”
- Aktualności i działalność „Przyroda wokół nas”
- Innowacja pedagogiczna „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja II
- Aktualności i działalność - CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki
- „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja III
- Aktualności i działalność
- EKOEMOCJE
- Aktualności i działalność
- „ZABAWY SENSOPLASTYCZNE” Innowacja pedagogiczna dla klas I-II
- „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023 edycja IV „Podróżowanie przez czytanie”
- „GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE”
- KREATYWNA MATEMATYKA
- SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ
- „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2024/2025 edycja VI „ŚWIAT PEŁEN EMOCJI”
- Zn(d)am lekturę na 100 procent
Zn(d)am lekturę na 100 procent
Innowacja pedagogiczna w nauczaniu języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej
Autor: Małgorzata Kurzawa - nauczyciel języka polskiego
Czas realizacji: 10.2024 - 05.2025 r.
Adresat: uczniowie klas V, VI, VII i VIII
Rodzaj innowacji: metodyczna
Zajęcia edukacyjne objęte innowacją: lekcje języka polskiego poświęcone omawianiu lektur w w/w klasach zgodnie z podstawą programową, rozkładem materiału
OPIS INNOWACJI
Idea innowacji:
-
Umiejętność czytania jest w życiu niezbędna, o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Aby czytanie nabrało należytej wartości istotne jest opanowanie przez uczniów umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wymaganie to nakreślone zostało w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, a największy nacisk na wykształcenie tejże zdolności spoczywa na nauczycielu poloniście z racji nauczanego przedmiotu. Lekcje języka polskiego stanowią miejsce spotkania ucznia z tekstem literackim i stwarzają naturalną sytuację, w której jako odbiorca musi on odszyfrować zawarte w tekście informacje. Czytamy i omawiamy nie tylko wiersze i krótkie teksty, ale również w ramach samokształcenia – bardziej obszerne lektury. Innowacja ma na celu uatrakcyjnienie tego procesu, wprowadzenie elementów zabawowych, nowatorskich metod i technik aktywizujących oraz wykorzystanie technologii informacyjnych.
-
Cele innowacji:
Główny cel projektu to zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury. Jego podstawowym założeniem jest popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i integrowanie społeczności klasowej. Podjęte działania mają na celu wdrożenie dzieci, młodzieży do częstych kontaktów z książką, zachęcenie do polubienia czytania, rozwijanie wyobraźni oraz docenienie piękna i wartości płynących z obcowania z książką.
Cele szczegółowe:
zaktywizowanie ucznia i nakłonienie go do pracy twórczej, która zachęca do czytania;
kształtowanie nawyków czytelniczych;
wyrabianie szacunku do literatury;
kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
rozwijanie ciekawości świata;
ćwiczenie umiejętności mądrego i efektywnego korzystania z zasobów internetu;
stwarzanie przestrzeni i możliwości do dyskusji, ćwiczenia umiejętności argumentowania własnych opinii;
rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów;
stwarzanie możliwości dzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi;
podejmowanie działań twórczych samodzielnie lub zespołowo;
rozwijane poczucia własnej wartości i odpowiedzialności za powierzone zadania i obowiązki.
-
Oczekiwane efekty:
wykształcenie u uczniów pozytywnego stosunku do czytania;
wykształcenie kompetencji w zakresie poszukiwania, selekcji i oceny informacji;
podniesienie poziomu czytelnictwa, poziomu rozumienia przeczytanego tekstu; otwarcie na nowe sposoby omawiania tekstów literackich;
wykorzystanie nabytych umiejętności w praktyce;
zwiększenie samodzielności pracy, umiejętności współpracy w grupie, świadomego wykorzystania komputera do celów edukacyjnych.
-
Metody i formy pracy:
Innowacja ma służyć inspirowaniu ucznia do bycia kreatywnym, do tworzenia własnych "obrazów" lektury, które będą prezentowane na korytarzu szkolnym, stronie internetowej szkoły.
Metody pracy zatem muszą być atrakcyjne i nieszablonowe, często będą miały charakter interdyscyplinarny. Uczniowie będą pracować indywidualnie, grupowo, zespołowo.
Klasa V
"Opowieści z Narni, Lew, Czarownica i stara szafa" C.S. Lewis - cykl lekcji poświęcony lekturze, której podsumowaniem będzie przygotowanie przez uczniów w parach lub niewielkich grupach lapbooków - tzw. "książki na kolanach"; to zbiór najważniejszych zagadnień na określony temat; uczeń komponuje je w dowolnej formie, używając fiszek, wklejek, skrytek, zaszyfrowanych informacji; do ich przygotowania gromadzone będą widomości podczas pracy z lekturą; uczniowie będą potrzebowali różnorodnych materiałów i wyobraźni - jedna z lekcji poświęcona opisowi wnętrza mieszkań istot z Narni uruchomi wyobraźnię uczniów podczas malowania wybranego przez siebie pomieszczenia, ilustracja będzie stanowiła punkt wyjścia do zredagowania opisu miejsca (pokoju) - wykorzystanie labiryntów wiedzy, krzyżówek.
"Chłopcy z Placu Broni" F. Molnar - podczas czytania lektury uczniowie zostaną poproszeni o wykonanie makiet Placu Broni, które później zostaną wykorzystane do odtworzenia przebiegu bitwy chłopców (punkt wyjścia do opisu sytuacji, sprawozdania).
Klasa VI
• „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkien – podczas przerabiania lektury, uczniowie stworzą mapę trasy, jaką musieli przebyć główni bohaterowie książki. Mapa zostanie wykorzystana przy szczegółowym omawianiu poszczególnych elementów przebytej trasy oraz wydarzeń z nimi związanych.
Klasa VII
"Mały Książę" A. de Saint-Exupery - cykl lekcji poświęcony lekturze wg przygotowanych wcześniej kart pracy (część z nich uczniowie otrzymają znacznie wcześniej do samodzielnego wypełnienia podczas czytania) podsumowany przygotowanymi przez uczniów plakatami z wybranymi przez siebie sentencjami; przygotowanie przez wskazane osoby prezentacji multimedialnej na temat autora.
"Balladyna" J. Słowacki - oryginalne wprowadzenie w lekturę - "Balladyna" z sokiem smakuje lepiej - wykorzystanie soku malinowego, mapa myśli, przekład intersemiotyczny, analiza przykładowych plakatów teatralnych;
"Zemsta" A. Fredro - w ramach przygotowania do zredagowania charakterystyki postaci, charakterystyki porównawczej uczniowie stworzą profile portali społecznościowych głównych bohaterów (profile facebookowe bądź z portalu randkowego).
Klasa VIII
• „Kamienie na szaniec” A. Kamiński- w ramach przygotowania do zredagowania charakterystyki postaci, uczniowie stworzą profile portali społecznościowych głównych bohaterów.
W trakcie omawiania lektur metody mogą ulegać zmianie, modyfikacji celem dostosowania do możliwości, umiejętności a także oczekiwań zespołów klasowych.
-
Ewaluacja:
wystawy prac uczniów na korytarzu szkolnym;
gromadzenie materiałów multimedialnych i ich publikacja na stronie internetowej;
•sprawozdanie z przeprowadzonej innowacji.
-