- POZNAJEMY NAJPIĘKNIEJSZE BAŚNIE ŚWIATA
- Aktualności i działalność
- PROGRAM Z MATEMATYKI " 1,2,3 - LICZYSZ TY!"
- Aktualności i działalność
- PROGRAM CZYTELNICZY „MAŁY CZYTELNIK”
- PROGRAM MATEMATYCZNY „MATEMATYKA DA SIĘ LUBIĆ”
- Aktualności i działalność „MATEMATYKA DA SIĘ LUBIĆ”
- ,, Liczę , myślę i działam” innowacyjny program matematyczny dla klas 4 - 8
- Aktualności i działalność ,, Liczę, myślę i działam”
- INNOWACYJNY PROGRAM PRZYRODNICZY „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”
- Aktualności i działalność „Przyroda wokół nas”
- Innowacja pedagogiczna „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja II
- Aktualności i działalność - CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki
- „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja III
- Aktualności i działalność
- EKOEMOCJE
- Aktualności i działalność
- „ZABAWY SENSOPLASTYCZNE” Innowacja pedagogiczna dla klas I-II
- „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023 edycja IV „Podróżowanie przez czytanie”
- „GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE”
- KREATYWNA MATEMATYKA
- SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ
- „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2024/2025 edycja VI „ŚWIAT PEŁEN EMOCJI”
Aktualności i działalność „MATEMATYKA DA SIĘ LUBIĆ”
Październik 2019
Jesień ofiaruje nam niezwykłe bogactwo darów przyrody. Ale nasze obcowanie z naturą nie musi się skończyć na podziwianiu – można dary jesieni wykorzystać na zabawy dla dzieci. W ramach programu matematycznego „Matematyka da się lubić”, uczniowie klas 0 – III, przynosili w październiku do szkoły dary jesieni w postaci kasztanów, żołędzi, szyszek i liści, a następnie wykorzystywali je na zajęciach z nauczycielami do zabaw i zadań matematycznych. Uczniowie dodawali, odejmowali, określali kształty i wielkość, układali zbiory według różnych cech, dzielili, układali figury geometryczne a także grali w gry przy pomocy darów jesieni.
Listopad 2019
Szkolny konkurs matematyczno - plastyczny
W listopadzie został zorganizowany przez nauczycieli p. Katarzynę Szafran oraz Karolinę Cyboroń szkolny konkurs matematyczno - plastyczny „Wesoła cyferka z darów jesieni” dla klas 0 – III, w ramach innowacyjnego programu matematycznego „Matematyka da się lubić”. Termin złożenia prac został wyznaczony do 30 listopada 2019 r. Na konkurs wpłynęło 20 prac plastycznych.
Komisja w składzie: Katarzyna Szafran i Karolina Cyboroń przyznała:
- I miejsce – Anna Kurzawa kl. III
- II miejsce – Michał Skubała OP
- III miejsce – Wiktoria Kozak kl. III
- wyróżnienia –Martyna Skwira kl. I, Liliana Tomczyk OP.
GRUDZIEŃ 2019
W miesiącu grudniu, w ramach programu matematycznego „Matematyka da się lubić”, w oddziale przedszkolnym i w klasach I – III, odbyły się praktyczne działania matematyczne. Jak wiemy, miara i mierzenie to jedne z powszechnych, życiowych pojęć, z których wielokrotnie korzystamy w trakcie realizowania wielu codziennych zadań i aktywności. Podejmując zagadnienie miary i mierzenia, zwrócono uwagę uczniów na takie kwestie, jak pomiary oraz wszelkie przyrządy niezbędne do ich wykonania. Dawniej długości przyrównywano do różnych części ciała. Mierzono np. w stopach albo w łokciach czy odległości od łokcia do koniuszka środkowego palca – i w taki właśnie sposób uczniowie ćwiczyli mierzenie. Dziś pomiary dokonywane są – w zależności od długości mierzonego obiektu – w kilometrach, metrach, centymetrach lub minimetrach – i takie ćwiczenia także zostały wykonane. Głównym celem zabaw i ćwiczeń z zakresu miary i mierzenia było m.in. uświadomienie wychowankom wszelkich prawidłowości, jakie muszą być przestrzegane w trakcie mierzenia (np. ujednolicony przyrząd pomiaru), zjawiska stałości pomiaru oraz jego zmienności poprzez wykorzystywanie różnych jednostek pomiaru (np. dłoni, stóp). Do przeprowadzenia zadań w ramach tego obszaru tematycznego zostały wykorzystane wstążki, sznurki, różnej długości łańcuchy papierowe oraz typowe przyrządy służące do mierzenia
STYCZEŃ 2020
Gry matematyczneTego dnia, uczniowie OP oraz klas I – III, uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach programu matematycznego „Matematyka da się lubić”. Celem zajęć było skonstruowanie gry matematycznej. Uczniowie pracowali w grupach mieszanych, tworząc od podstaw gry planszowe. Powstały kolorowe, ciekawe plastycznie gry. Z pomocą nauczycieli dzieci wymyślili reguły gry, do której - jako pionki - wykorzystali kolorowe nakrętki. Gra wyzwoliła spore emocje szczególnie wśród przegranych, zatem musiał się odbyć koniecznie rewanż. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, a plansze pozostały, aby można było z nich korzystać na przerwach.
LUTY 2020
28.02.2020r. Zabawy klockami Lego
Klocki to najbardziej kreatywna zabawka świata. Uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania. To zabawka najbardziej pobudzająca do aktywności, twórczej zabawy i nauki. Z pozoru kawałek plastiku z wypustkami, które umożliwiają łączenie z innymi elementami. Ale właśnie ta możliwość łączenia, budowania i kreowania dziecięcej rzeczywistości umożliwia małym konstruktorom nieograniczone możliwości zabawy i nauki. W ramach programu matematycznego „Matematyka da się lubić” – w miesiącu lutym odbyły się działania „I Ty możesz zostać architektem przyszłości” z zastosowaniem klocków Lego. Uczniowie budowali fragmenty miasta przyszłości według własnej wyobraźni, zajęcia bardzo im się podobały.
WRZESIEŃ 2020
W miesiącu wrześniu został wznowiony program matematyczny dla klas 0 – III pt. „Matematyka da się lubić”. Niestety z powodu reżimu sanitarnego zajęcia te musiały odbyć się w osobnych grupach i salach lekcyjnych. Klasy 0 – III uczestniczyły w zabawach związanych z cyferkami. Działania były dostosowane do umiejętności oraz możliwości poszczególnych grup wiekowych. Uczniowie brali udział w zagadkach matematycznych, rozwiązywali zadania, byli zachęcani do podejmowania samodzielnej pracy, wykazywali się inwencją twórczą oraz kreatywnością. Dzieci brały czynny udział w zajęciach, chętnie włączały się do działań, co świadczy o tym, że zajęcia się podobały.
PAŹDZIERNIK 2020
W miesiącu październiku odbyły się kolejne działania w ramach programu matematycznego dla klas 0 – III pt. „Matematyka da się lubić”. Zajęcia odbyły się pod hasłem: „Z komputerem za pan brat”. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zabawami matematycznymi dostosowanymi do ich wieku i możliwości.
Jeżeli dziecko ma spędzić trochę czasu przed komputerem, to warto wybrać między innymi matematyczne zabawy. Dlaczego? Ponieważ rozwiązywanie matematycznych zadań może okazać się emocjonującą zabawą. Komputer nie będzie synonimem tylko rozrywki, ale będzie się kojarzył z możliwością rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności.
W tym wypadku pogłębianie kompetencji matematycznych idzie w parze z ćwiczeniem pamięci, rozwijaniem wyobraźni geometrycznej oraz logicznego myślenia.
Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli możliwość skorzystania z komputera.
LISTOPAD 2020
W listopadzie uczniowie klas 0 – III, w ramach programu matematycznego brali udział w działaniach „Zakupy w sklepie.” Z powodu pandemii nie mogliśmy zrobić zakupów w prawdziwym sklepie, ale za to bawiliśmy się w sklep w szkole. Zabawa w sklep jest uwielbiana przez dzieci. Pozwala im na wcielanie się w rolę dorosłych, a dzięki różnym akcesoriom zapewnia ponadto mnóstwo frajdy. Poprzez taką zabawę dziecko przygotowuje się między innymi do życia w społeczeństwie i uczy wielu nowych rzeczy. Bawiąc się w sklep, dzieci rozwijają przede wszystkim swoją wyobraźnię, ale uczą się także odpowiednich zachowań społecznych. Mogą dowiedzieć się między innymi: na czym polegają ceny, czemu kupujemy za pieniądze, czym różnią się monety od banknotów, jakie są rodzaje sklepów i jakie towary można w nich dostać, jak zachowywać się podczas zakupów. Zajęcia były bardzo interesujące i pozwoliły uczniom na zdobycie nowych umiejętności.
GRUDZIEŃ 2020
Proces wchodzenia dziecka w świat pojęć geometrycznych jest szczególnie złożony i długotrwały. Rozpoczyna się od prostego wyodrębniania i charakteryzowania poszczególnych, najbardziej fundamentalnych rodzajów figur geometrycznych po systematyczne poznawanie ich kolejnych właściwości. Początkowo wyobrażenia geometryczne w umysłach dzieci są dość ogólne i elementarne – ściśle powiązane z życiową praktyką. Ważne jest zatem, aby już od najmłodszych lat dziecięcym doświadczeniom matematycznym towarzyszył element zabawy, ciekawości i radości, który będzie wzmacniał i pobudzał ich indywidualną kreatywność oraz motywował do poznawania świata matematyki w sposób jeszcze bardziej zaawansowany.
W miesiącu grudniu odbyły się ostatnie działania w ramach programu matematycznego pt. „Matematyka da się lubić”. Uczniowie mieli za zadanie przyjrzeć się przyrodzie i architekturze i odtworzyć te widoki za pomocą figur geometrycznych. . Zajęcia miały na celu utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej oraz utrwalenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według kształtu. Stworzone prace plastyczne były bardzo kolorowe i ciekawe.