W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w przedostatnim tygodniu nauki ,w naszej szkole odbyły się lekcje biblioteczne pod hasłem „Z książką na wakacje”. Uczniowie dzielili się opiniami na temat swoich ulubionych książek i pisarzy, a następnie wykonali plakaty, które mają zachęcić do spędzenia wakacji z książką.
Warsztaty "Z książką na wakacje"
Wycieczka do biblioteki
W dniu 17 czerwca 2021 roku przedstawiciele klasy VI i VII naszej szkoły, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, przeprowadzili wywiad z dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Nowogardzie, panią Anetą Wysoszyńską. Podczas wywiadu dzieci pytały panią dyrektor między innymi o to, jak wygląda jej codzienny dzień w pracy, jakie studia należy ukończyć, żeby pracować w bibliotece, pytały o ulubione książki i pisarzy, czy też o to, czy lubi swoją pracę.
Po rozmowie, dyrektor biblioteki oprowadziła uczniów po całym budynku biblioteki. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają czytelnie dla dzieci i dorosłych, sala wystawowa czy też Izba Pamięci Ziemi Nowogardzkiej, a także ogród. Pani Aneta Wysoszyńska opowiedziała również o swoich planach dalszego rozwoju nowogardzkiej biblioteki.
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor za udzielenie wywiadu oraz wycieczkę po bibliotece.
CZYTAM Z KLASĄ
- 12
Klasa I ze Szkoły Podstawowej w Strzelewie melduje zakończenie modułu III, a tym samym udział w tegorocznym projekcie
CZYTAM Z KLASĄ. Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość udziału we wspólnym czytaniu, którego realizacja sprawiła dzieciom wiele frajdy.Realizację modułu zakończyliśmy w gorącej Afryce wraz z naszym bohaterem Kazikiem. Lektura książki rozbudziła w nas dziecięcą ciekawość świata, przeniosła w odległe, nieznane miejsca, pozwoliła zobaczyć to, czego do tej pory niejeden z nas nie dostrzegł.
Uczniowie po przeczytaniu książki stworzyli rysunkowy fotoreportaż z podróży Kazika, wykonali makietę Afryki. „Zadaniowe” czytanie dobiegło końca, ale już dziś uczniowie wyszukują na bibliotecznych półkach równie ciekawych pozycji na wakacyjne dni. Pozdrawiamy i do zobaczenia po wakacjach.
Karolina_Cyboro_-_Certyfikat_Nauczyciela.pdf
Karolina_Cyboro_-_Czytam_z_klasa_-_Modul_III.pdf
Wychowawca klasy I
Karolina Cyboroń
CZERWIEC 2021r. Podsumowanie programu przyrodniczego „Przyroda wokół nas”- LATO
- 10
W miesiącu czerwcu został podsumowany innowacyjny program przyrodniczy „Przyroda wokół nas”. Na początek uczniowie oglądali film „Bezpieczne wakacje” oraz prezentację multimedialną „Czy kwiaty to tylko ozdoba?”. Poznali rośliny rosnące latem. Przypomniane zostały wiadomości na temat ekologii, podróży, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa w czasie wakacji nad wodą, w górach i w lesie. Dzieci wzięły udział w quizie przyrodniczo – ekologicznym, w którym największą wiedzą wykazali się: Antoni Kowalski, Marcel Król oraz Natalia Skwira. Następnie przedszkolaki wykonały plakat „Bezpieczne Wakacje”. Na zakończenie wszyscy złożyli przyrzeczenie Przyjaciela Przyrody i otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Międzyszkolny konkurs matematyczno - plastyczny „Majowa łąka” dla klas IV – VII.
W miesiącu maju został zorganizowany, przez nauczycieli p. Ewę Rapę oraz Katarzynę Szafran, międzyszkolny konkurs matematyczno - plastyczny „Majowa łąka” dla klas IV – VII. Termin złożenia prac został wyznaczony do 4 czerwca 2021r. Na konkurs wpłynęły prace plastyczne z SP Orzechowo, SP Długołęka oraz SP Strzelewo.
Komisja w składzie: Ewa Rapa i Katarzyna Szafran przyznała:
- I miejsce – Wiktoria Skrajda SP Orzechowo;
- II miejsce – Aleksandra Razik SP Orzechowo;
- III miejsce – Marcel Płusa SP Orzechowo;
- wyróżnienie – Julianna Zielińska SP Długołęka
Warsztaty pisarskie w oddziale przedszkolnym i klasie pierwszej. Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem na kartach niewielkiej książeczki "Czy pisarzom burczy w brzuchu”?
Dnia 10 czerwca 2021 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pisarskie
z Panią Dominiką Rossą z Publicznej Biblioteki w Strzelewie.Pisarz uwielbiany za dowcip i intelektualną rozrywkę, jaką funduje młodszym i starszym czytelnikom w każdej książce. Obsypany nagrodami m.in.: Nagrodą im. K. Makuszyńskiego, Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, Książka przyjazna dziecku, Dwukrotny laureat Konkursu Literackiego im A. Lindgren, Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.
Warsztaty pozwoliły małym czytelnikom choć troszkę zorientować się
w pracy pisarza i procesie powstawania historii książkowych. Uczestnicy również mieli szansę spróbować stworzyć własne kreacje małych form książkowych.
Dzień Sportu
- 28
Dnia 9 czerwca 2021 r. w naszej szkole odbył się Dzień Sportu, który miał na celu integrację dzieci po powrocie do szkoły z nauczania zdalnego. Wszystkie zawody i konkurencje odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 0-III oraz IV-VIII.
Dzień rozpoczął się od wspólnych zabaw i gier w klasach. Następnie wszystkie dzieci, z podziałem na klasy młodsze i starsze, wzięły udział w zawodach sportowych zorganizowanych na świeżym powietrzu. Były skoki w dal, rzuty do kosza, mecze piłki nożnej i siatkowej oraz zumba. Nie zabrakło również pieczenia kiełbasek przy ognisku, lodów oraz słodkich upominków zakupionych przez Radę Rodziców.
Dzień Dziecka – zajęcia sensoplastyczne.
- 11
Sensoplastyka® jest metodą i marką stworzoną przez Izabelę Annę Stefańską. To edukacja sensoryczno-plastyczna, nowatorskie zajęcia stworzone specjalnie dla młodych umysłów. Metoda ta jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 0 do 100 lat. Celem tych zajęć jest wspieranie rozwoju kompetencji intra oraz interpersonalnych poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni oraz oparcie procesu twórczego na podejściu coachingowym. Na zajęciach sensoplastycznych wykorzystywanymi materiałami sensorycznymi są tylko i wyłącznie w 100% bezpieczne produkty spożywcze.
Dzisiaj z okazji Dnia Dziecka uczniowie Oddziału Przedszkolnego i klasy I, pod opieką wychowawców, miały zajęcia sensoplastyczne. Dzieci wykonywały piasek kinetyczny zrobiony z oleju, mąki i barwnika a następnie mogły się nim bawić, kleić, formować w różne kształty. Następnie rysowały piękne obrazki kredą na podwórku szkolnym. Dzisiejsze święto zakończył słodki poczęstunek.
III, IV, V – 2021r. Program przyrodniczy „Przyroda wokół nas”- WIOSNA
- 10
W ramach innowacyjnego programu przyrodniczego „Przyroda wokół nas”, w miesiącach: marzec, kwiecień i maj, odbyły się działania w oddziale przedszkolnym, według ustalonego harmonogramu zajęć. Na początek oglądaliśmy prezentację multimedialną „Pierwsze wiosenne kwiaty”. Założyliśmy zielony ogródek: zasadziliśmy cebulki kwiatów oraz zasialiśmy nasiona kopru, pietruszki i sałaty. Oglądaliśmy film edukacyjny na temat ekologii. Przez miesiące wiosenne, podczas spacerów, obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, a następnie spostrzeżenia swoje przenosiliśmy na papier, wykonując ciekawe prace plastyczne. Bawiliśmy się kolorami, malowaliśmy tęczę. Poznaliśmy mieszkańców łąki oraz rośliny, które rosną właśnie na łące. Rozmawialiśmy także o prawach zwierząt.
Zajęcia bardzo się dzieciom podobały.
Warsztaty mydlarskie
- 21
Warsztaty mydlarskie to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać pachnące i idealne do kąpieli mydło. Dnia 24 maja br., tuż przed Dniem Matki, uczniowie z klas 0-III mieli okazję uczestniczyć w takich zajęciach w szkole. Dzieci podzielone na małe grupy z niecierpliwością czekały na swoją kolej, aby przenieść się w pachnący świat mydła i samodzielnie wykonać prezent dla Mamy. Prowadząca warsztaty pani Jola opowiedziała na początek ciekawostki oraz przybliżyła dzieciom historię powstania mydła. Nasi mali „producenci” mydła wykazali się dużą kreatywnością, wybierając kształty , dodatki, zapachy i kolory. Powstały przepiękne serduszka, kwiatki i babeczki, ozdobione brokatem lub płatkami róż, lawendy czy nagietka. Po zastygnięciu mydełka zapakowane zostały w przezroczyste torebki i ozdobione naklejkami. Każde dziecko otrzymało imienny certyfikat udziału w warsztatach. Po wykonaniu mydełek nastąpiła druga część zajęć, czyli samodzielne malowanie farbami gipsowych kwiatków, które z pewnością również ucieszyły wszystkie Mamy w dniu ich święta. Na zakończenie zajęć z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, na uczniów czekała ogromna niespodzianka w postaci brokatowego tatuażu, którego kształt i kolor wybierali sami według swoich upodobań. Był to owocny i radosny dzień, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Kochanym Mamom !!!
Dzień Matki
Podczas lekcji wychowawczych, uczniowie klasy 7 i 8 przygotowywali dla swoich mam niespodzianki w postaci plakatów z życzeniami. W ten sposób chcieli wyrazić swoją wdzięczność i miłość.Do życzeń przyłączają się wychowawcy klas.
Dzień Praw Zwierząt
- 8
22 maja jest ogłoszony Dniem Praw Zwierząt. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się do projektu edukacyjnego, ,, Zwierząt Prawa - Ważna Sprawa. Projekt został skierowany do wszystkich uczniów , jak i dorosłych. Przeprowadzone zajęcia miały na celu uwrażliwić uczniów na krzywdę, jaka spotyka zwierzęta ze strony ludzi oraz zapoznać się z działalnością Komunalnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowicach. W oddziale przedszkolnym przeprowadzone zostały zajęcia pod tytułem ,, Przedszkolak – opiekun zwierząt domowych. W klasie I i II na temat ,, Nasze zwierzęta i ich prawa”,
w klasach IV i V - ,,Zwierzę nie jest rzeczą’’. Podczas zajęć dzieci zgadywały zagadki, słuchały wierszy , zapoznały się z Światową Deklaracją Praw Zwierząt. Próbowały odpowiedzieć na pytanie ,,Co można zrobić by pomóc zwierzętom?”. Obejrzały film o schronisku pt ,, Sosnowice – Tu szCzeka Miłość” oraz zostały rozdane ulotki o schronisku i ustawowych obowiązkach ludzi wobec zwierząt. Na koniec zajęć wykonały rysunki swoich ulubieńców. Od wielu lat szkoła współpracuje ze Schroniskiem w Sosnowicach, co roku przeprowadza zbiórkę karmy dla bezdomnych piesków.
Łąka tęczą malowana
- 10
Łąka jest bardzo interesującym środowiskiem przyrodniczym. Roślinność łąki skrywa w sobie wiele tajemnic, niespodzianek, ciekawostek, które właśnie poznaliśmy. Łąka jest gęsto pokryta roślinami zielonymi; jej mieszkańcami są liczne zwierzęta, głównie owady oraz pająki. Wspólnie odkrywaliśmy ten fascynujący świat przyrody.
W ramach działań edukacyjnych, dzieci poznały wiele ciekawych opowiadań, wierszy, odpowiadały na zagadki o roślinach i zwierzętach, tworzyły improwizacje ruchowe naśladując poruszające się owady, słuchały odgłosów przyrody a także słuchały piosenek związanych z tematem łąki. Obejrzały także film przyrodniczy o łące. Wszystkie te teoretyczne wiadomości zostały sprawdzone i poszerzone podczas działań praktycznych. Wybraliśmy się z bowiem na wiosenną łąkę. Mali badacze szukali nie tylko owadów, lecz także ciekawych roślin, ziół. Zajęcia w terenie okazały się wielką frajdą.
Na podsumowanie działań dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne: „Kwiaty na wiosennej łące".
KOMUNIKAT
Po powrocie do nauki stacjonarnej przypominam, że w razie problemów lub chęci podzielenia się swoimi przemyśleniami, problemami. Jestem dla Was dostępna:
Poniedziałek
7.30-8.15
11.20-13.00
Wtorek
7.30-8.15
11.20-12.05
Środa
7.30-8.15
11.20-12.05
Czwartek
11.20-12.05
Piątek
7.30-8.15
Zapraszam
Karolina Cyboroń
UWAGA !!!
Od dnia 17.05.2021 r. uczniowie klas 4-8 wracają do szkoły według obowiązującego planu lekcji.
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów
- 1
Dnia 13 maja 2021 roku odbył się w Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Nasi trzecioklasiści nieco stremowani, przystąpili do pierwszego poważnego w swoim życiu egzaminu. Zgodnie z zaleceniami psychologa, na początek obejrzeli film terapeutyczny z Bratkiem, aby zniwelować niepokój wywołany egzaminem. Następnie rozdane zostały testy z języka polskiego i po wysłuchaniu instrukcji nauczyciela i wyjaśnieniu wątpliwości, uczniowie przystąpili do pisania testu. Po obowiązkowej przerwie rozpoczął się egzamin z matematyki, po kolejnej – z przyrody. Trzymamy kciuki za wyniki egzaminów!
Szkolny konkurs fotograficzny „Złap flagę w obiektyw”
- 30
W dniach 30.04 – 05.05.2021 r. br. nauczyciel geografii, p. Renata Gorazdowska, nauczyciel plastyki, p. Justyna Barczak oraz nauczyciel historii p. Agnieszka Forgiel zorganizowały, szkolny konkurs fotograficzny „Złap flagę w obiektyw” w którym mogli wziąć udział uczniowie Oddziału przedszkolnego, klas I – III oraz klas IV – VIII naszej szkoły
Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań tematyką historyczną wśród młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla ojczystej historii oraz dokonań naszych przodków, kultywowanie wartości, ideałów i postaw, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, pobudzanie do twórczego myślenia, rozwijanie aktywności fizycznej, wyłonienie zdjęć najlepiej odzwierciedlających flagę Polski na różnych budynkach użyteczności publicznej oraz wszelkich innych miejscach
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach:
Oddział Przedszkolny
I miejsce Maja Słomka
II miejsce Jakub Michalczuk
Klasy I-III
I miejsce: Filip Szczęsny kl. II
II miejsce: Wojciech Kołecki kl. III
III miejsce: Kaja Bortnik kl. III
Wyróżnienie: Amelia Gabrysiak kl. II
Klasy IV-VIII
I miejsce: Anna Kurzawa kl. IV
II miejsce: Sebastian Czaja kl. VI
III miejsce: Filip Mrówczyński kl. IV
Wyróżnienie: Kacper Kowal kl. VII
Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz upominki rzeczowe.
Gratulujemy!
Globalne ocieplenie – skąd się bierze i co je powoduje?
Od wielu lat naukowcy i media alarmują, że Ziemi grozi globalna katastrofa spowodowana ocieplaniem się klimatu. Jednak wielu mieszkańców naszej planety kwestionuje ustalenia naukowców i neguje globalne ocieplenie na Ziemi. Warto więc wyraźnie podkreślić, że naukowcy są zgodni, iż nasilenie efektu cieplarnianego powoduje globalne ocieplenie planety.
Zanim jednak przybliżymy na czym polega efekt cieplarniany, jakie skutki powoduje jego nasilenie, czym jest globalne ocieplenie i jak mu przeciwdziałać, musimy wyjaśnić błąd, który często jest powielany w myśleniu o tych zjawiskach klimatycznych. Efekt cieplarniany jest stary jak świat. Na planetach takich, jak Ziemia (również Mars i Wenus), które posiadają atmosferę, efekt cieplarniany występuje naturalnie i odpowiada za regulację temperatury. Na Ziemi efekt cieplarniany jest niezbędny do powstawania życia, dzięki tej regulacji, temperatura na powierzchni naszej planety podnosi się od plus 20 do maksymalnie plus 34 stopni. Bez efektu cieplarnianego oscylowałaby cały czas w granicach od minus 18 do minus 27 stopni. Zatem sam efekt cieplarniany jest zjawiskiem korzystnym, niekorzystne jest natomiast jego nasilenie.
Ziemia jak wielka szklarnia
Z pewnością nie raz przyglądaliście się dziadkom, czy znajomym, którzy uprawiali rośliny w szklarni. Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, kiedy widać, jak szybko wzrastają rośliny w szklarni, to ciepło, które tam panuje. Ale skąd ono się bierze? To bardzo proste: przez szyby do szklarni dostają się promienie słoneczne, a gleba, w której rosną rośliny pochłania tę energię i nagrzewa się bardziej niż gleba poza szklarnią. Część energii słonecznej zarówno ogrzewa glebę, jak i zostaje od niej odbita i energia ta zaczyna ogrzewać wewnętrzne ściany szklarni.
Jednak ciepło odbite od gleby nie może przebić się przez dach szklarni, więc znowu odbija się w kierunku gleby, a to powoduje dalsze nagrzewanie gleby i powietrza wewnątrz szklarni. W końcu w szklarni następuje równowaga energetyczna i gleba przyjmuje tyle samo energii cieplnej, ile oddaje, a temperatura średnia zostaje ustalona. Wszystko działa znakomicie do momentu, jeśli równowaga nie zostanie zachwiana np. poprzez otwarcie drzwi do szklarni. Chociaż ten prosty przykład nagrzewania powietrza w szklarni w szczegółach znacznie różni się od prawdziwego efektu cieplarnianego, to zasada wymiany cieplnej
w szklarni dobrze ilustruje, na czym polega efekt cieplarniany, dla którego przyjęło się także używanie nazwy “efekt szklarniowy”.Efekt cieplarniany działa w skali globalnej nieco podobnie jak ogrzewanie powietrza w szklarni. Atmosfera Ziemi jest czymś w rodzaju dachu naszej przykładowej szklarni. Promienie słoneczne przenikają przez atmosferę ku powierzchni Ziemi. Następnie energia ta jest pochłaniana, a częściowo odbijana od rozgrzanej powierzchni ziemskiej w postaci promieniowania podczerwonego. Energia wędruje do góry, gdzie napotyka na “sufit” atmosfery w postaci gazów cieplarnianych, które częściowo pochłaniają promieniowanie podczerwone i ponownie odbijają energię w kierunku Ziemi, a częściowo wysyłają tę energię w przestrzeń kosmiczną. Jeśli ilość energii odbijanej i i pochłanianej jest taka sama, to mamy do czynienia z równowagą i średnia temperatura na Ziemi jest stabilna. Czy wystarczyłoby jednak rozrzedzić atmosferę, aby pozbyć się tego ciągłego odbijania energii cieplnej
w kierunki Ziemi? Otóż nie, bo atmosfera chroni kulę ziemską przed wychłodzeniem, a stałoby się tak, gdyby większość energii cieplnej odbitej od powierzchni Ziemi uchodziła po prostu w przestrzeń kosmiczną. Równowaga wymiany cieplnej byłaby naruszona. Zatem efekt cieplarniany jest niezbędny do utrzymania średniej temperatury na Ziemi.Naturalne procesy klimatyczne na Ziemi i w jej atmosferze są regulowane z udziałem gazów cieplarnianych. Kluczową rolę w regulacji energii przepływającej ze Słońca do powierzchni Ziemi odgrywają para wodna oraz dwutlenek węgla i metan. Gazy te występowały w ziemskiej atmosferze od zawsze, bo ich powstawanie jest efektem naturalnych procesów (np. gnicia szczątków roślinnych i zwierzęcych, wybuchów wulkanów, wymiany gazowej ze zbiorników wodnych), a ponieważ przez miliony lat było ich
w atmosferze stosunkowo niewiele, to nie pochłaniały całego odbitego promieniowania podczerwonego, lecz przepuszczały część tej energii w kosmos, niczym przez wielkie sito. Jednak na skutek działalności człowieka na planecie, wzrósł udział dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych w bilansie energetycznym Ziemi.Skąd się biorą gazy cieplarniane?
Dwutlenek węgla, a także metan i ozon, w naturalnym efekcie cieplarnianym prawidłowo regulują przepływy energii, część energii przepuszczają w przestrzeń kosmiczną, a tylko część magazynują. Jednak im więcej tych gazów w atmosferze, tym więcej energii pochłaniają, aby oddać potem w kierunku ziemi, więc równowaga w pochłanianiu i odbijaniu energii cieplnej zostaje zachwiana. Oczywiście przyczyną jest niestety działalność ludzi
i rozwój przemysłu.Z jednej strony człowiek spala paliwa kopalne (węgiel, ropę) i wypala lasy, co powoduje nadprodukcję dwutlenku węgla i wzrost jego udziału w naszym sitku w atmosferze (a więc mocniejsze pochłanianie energii cieplnej i jej oddawanie z powrotem ku Ziemi).
Z drugiej strony, przemysłowa produkcja zwierzęca powoduje wytwarzanie metanu (gnijące szczątki zwierzęce i odpady, a także zwierzęce odchody i oczywiście zużycie wody
i transport). A jeszcze z trzeciej strony, człowiek wymyślił freon, który jest niezbędny do działania chłodziarek i kosmetyków w aerozolach, a gaz ten ma ogromnie niekorzystny wpływ na procesy klimatyczne.Dlaczego warto wspomnieć o wszystkich gazach cieplarnianych, mimo, że to dwutlenek węgla jest uważany za najgorszy z ubocznych efektów spalania paliw na Ziemi? Mianowicie dlatego, że chociaż ich stężenie nie jest tak ogromne, jak dwutlenku węgla, to absorbują one o wiele więcej promieniowania podczerwonego niż CO2. Do nasilenia efektu cieplarnianego przykłada się więc kilka różnych gazów cieplarnianych, a nie tylko dwutlenek węgla!
Źródła wytwarzania dwutlenku węgla
Skąd się bierze dwutlenek węgla? Oczywiście ze spalania paliw kopalnych, ale nie tylko. Sporo dwutlenku węgla magazynują oceany. Niestety nasilanie się efektu cieplarnianego powoduje zapętlenie pewnych procesów. Ponieważ średnia temperatura Ziemi ulega podwyższeniu, ociepla się także woda w oceanach. Cieplejsza woda słabiej rozpuszcza pochłaniany dwutlenek węgla, zatem więcej tego gazu oceany oddają do atmosfery. Więcej dwutlenku węgla w atmosferze, to zaburzenie naturalnego efektu cieplarnianego
i podnoszenie średniej temperatury na planecie. Wytwarzanie dwutlenku węgla następuje także podczas erupcji wulkanów, oraz podczas rozkładu naturalnych szczątków roślinnych
i zwierzęcych na bagnach i torfowiskach.Mimo tych naturalnych procesów, podczas których wytwarzany jest dwutlenek węgla, na pierwszy plan jego produkcji wysuwa się działalność człowieka. Dwutlenek węgla jest najpowszechniej produkowanym przez człowieka gazem cieplarnianym, zwłaszcza od czasu rewolucji przemysłowej. Spalanie węgla, ropy, paliwa lotniczego, produkcja przemysłowa mięsa, wszystkie te gałęzie gospodarki i działalności człowieka w znacznym stopniu przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Jak działa taki łańcuch zależności klimatycznych?
Rozpoczęte nasilenie efektu cieplarnianego jest bardzo trudne do powstrzymania, bo wiele procesów jest od siebie zależnych. Anomalie pogodowe towarzyszące globalnemu ociepleniu, jeszcze bardziej przyczyniają się do rozregulowania średniej temperatury na Ziemi. Np. w czasie upałów ludzie chętniej korzystają z klimatyzacji, aby klimatyzacja działała, musi być produkowany prąd, ten zaś produkowany jest w głównej mierze poprzez spalanie węgla. Tak więc działająca klimatyzacja, która ma ochłodzić powietrze podczas upałów powodowanych m.in. przez globalne ocieplenie, jeszcze bardziej przyczynia się do tego zjawiska, bo do działania klimatyzatora niezbędna jest energia, jej wytwarzanie to uwalnianie do atmosfery gazów cieplarnianych powodujących rozregulowanie procesów klimatycznych. Koło się zamyka.
Edukacja i świadomość ekologiczna drogą do sukcesu
Czy nasilenie efektu cieplarnianego można zatrzymać? Można, i ku temu zmierzają działania m.in. Unii Europejskiej, wielu krajów, które przyjęły bardzo napięte harmonogramy i wiążące deklaracje odchodzenia od energii wytwarzanej z węgla
i przechodzenia do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Produkcja czystej energii, ze słońca, wiatru, ziemi, szczątków roślinnych, wydaje się być jedynym słusznym kierunkiem, który może ograniczyć wytwarzanie gazów cieplarnianych i nasilanie się niekorzystnych zjawisk klimatycznych na Ziemi.Jednak wiele dobrego w ochronie klimatu naszej pięknej planety możemy zrobić także my sami, korygując nasze przyzwyczajenia i potrzeby i redukując pozostawiany ślad węglowy. Począwszy od ograniczenia w zużywaniu wody, wymiany starych pieców na ekologiczne, docieplenia naszych domostw, ograniczenia poruszania się samochodami
i samolotami i korzystanie z bardziej ekologicznej komunikacji miejskiej czy pociągów elektrycznych, przez rezygnację z dezodorantów aż po mniejsze spożycie mięsa pochodzącego z produkcji przemysłowej.W 2006 roku ONZ opublikowało raport, w którym informowała, że przemysłowa hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 18 procent emisji dwutlenku węgla i 35 procent emisji metanu, czyli gazów cieplarnianych, które wiodą prym w deregulacji procesów klimatycznych ziemskiej atmosfery. Jednocześnie Greenpeace zachęcało niedawno: Gdyby wszyscy Polacy zrezygnowali z mięsa tylko na jeden dzień, pozwoliłoby to na zmniejszenie CO2 o prawie 85 tysięcy ton. To tak, jakby na jeden dzień z polskich ulic zniknęło ponad 6,5 miliona samochodów.
Podobnie ma się rzecz z oszczędnością wody. Produkcja tylko 1 kg wołowiny wymaga zużycia takiej ilości wody, ile rocznie jedna osoba wykorzystuje, myjąc się pod prysznicem. Te liczby powinny dawać do myślenia, kiedy pomnoży się je przez prawie 7 mld ludzi na naszej planecie. Ekologiczne postępowanie i nawyki, o których pisaliśmy w naszych tekstach, to zdecydowanie dobra postawa w walce z globalnym ociepleniem. Warto spróbować chociaż w maleńkim stopniu przyczynić się do czystego środowiska, stabilizacji średniej temperatury, zatrzymania procesów wymierania raf koralowych i ginięcia gatunków wielu zwierząt. Warto robić wszystko, aby zostawiać za sobą jak najmniejszy ślad węglowy. Warto po prostu walczyć z globalnym ociepleniem, zaczynając od siebie.
Karolina Cyboroń – pedagog szkolny
Obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia
- 24
Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
W naszej szkole z powodu pandemii i nauki zdalnej, święto to zostało przełożone na 10 maja, ponieważ klasy 0 – III wróciły do nauki stacjonarnej i dzięki temu mogliśmy przeprowadzić wspólne zajęcia na świeżym powietrzu. Zajęcia w naszej szkole odbyły się pod hasłem: „Chcesz zdrowym być? Więc dużo ćwicz!”. Uczniowie klas 0 – III na rozgrzewkę wzięli udział w tanecznych zajęciach z zumby. Najwięcej radości dostarczyła im jednak rywalizacja na świeżym powietrzu dwóch mieszanych wiekowo drużyn w zawodach sportowych. Dzieci malowały także na folii farbami, wszystko to, co kojarzy się ze zdrowiem i zdrowym stylem życia. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały, szczególnie dlatego, że były odskocznią od długiej nauki przy komputerach.
Archiwum Aktualności